Obezite oluşturulan sıçanlarda intraserebroventriküler MOTS-c infüzyonunun iştah mekanizması üzerine etkileri
The effects of intracerebroventricular MOTS-c infusion on the apetite mechanism in obese rats
  1. Tez No: 615814
  2. Yazar: MERVE SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Hipotalamusta ARC'den salgılanan nöropeptit ajanlar ve periferik dokudan salgılanan leptin ve ghrelin hormonlarıyla beslenme davranışını düzenlemektedir. MOTS-c 2015 yılında Lee ve ark. tarafından keşfedilmiş ve mtDNA'dan sentezlenen bir peptit olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı MOTS-c'nin besin alımı üzerine etkileri, NPY ve POMC nöropeptitleri ile leptin ve ghrelin hormon seviyelerinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada ortalama ağırlığı 30-50 gr olan Wistar Albino cinsi 40 adet erkek sıçan kullanıldı. 17 hafta boyunca YYDY ile ad libitum olarak beslenen sıçanlarda obezite oluşturularak hayvanlar 4 eşit gruba ayrıldı (n=10). Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı, sham kontrol grubuna ve deney gruplarına 14 gün boyunca günlük 120 µl (5 µl/sa) infüzyon sağlayan ozmotik mini pompalar lateral ventriküllere yerleştirilmiştir. Bu şekilde sham kontrol grubuna yBOS, deney gruplarına 10 µM ve 100 µM dozlarında MOTS-c infüzyonu sağlanmıştır. 14 günün sonunda hayvanlar dekapite edilerek beyin dokuları ve kan örnekleri toplandı. Kan örneklerinden ELISA yöntemiyle serum leptin ve ghrelin seviyeleri, hipotalamus dokularında RT-PCR yöntemiyle NPY, AgRP, POMC ve CART mRNA düzeyleri ve Western Blot yöntemiyle bu genlere ait protein miktarları belirlendi. Bulgular: Uygulanan 10 µM ve 100 µM MOTS-c miktarının besin alımını arttırırken (p0.05); POMC ve AgRP peptid seviyelerine etki etmediği (p>0.05) gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: ARC expresses NPY, AgRP, POMC and CART peptides and these peptides regulate feeding behavior with leptin and ghrelin hormones. Mitochondrial derived peptide MOTS-c was explored by Lee et al in 2005. The aim of this study was investigate the effects of MOTS-c on food intake explained with detecting NPY, AgRP, POMC and CART neuropeptides associated with leptin and ghrelin hormones. Material and Method: In this study 30-50 g in weight 40 Wistar Albino male rats were used. Developed obesity on the rats by fed ad libitum with HFD for 17 weeks and evenly separated into 4 groups (n=10). Any operation was applied on the control group, osmotic mini pumps were implanted on lateral ventricules of sham and experimental groups and supplied 120 µl (5µl/sa) infusion volume for 14 days. ACSF infusion applied on sham group and 10 µM and 100 µM MOTS-c infusion applied on experimental groups. Throughout the experimental period, rats kept in individual cages, body weight and food consumptions were daily recorded. At the end of 14 days rats were decapitated and brain tissues and blood samples were collected. POMC, CART, NPY and AgRP mRNAs detected by RT-PCR, protein levels were detected by Western Blot method. Serum leptin and ghrelin levels were determined by ELISA method from collected blood samples. Results: Applied 10 µM and 100 µM MOTS-c doses increased food intake (p0.05). Administration of MOTS-c didn't effect AgRP and POMC peptide levels (p>0.05).