Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında SGLT 2 inhibitörlerinin kardiak MR değişiklikleri ve biyobelirteçler üzerine etkileri
Effects of SGLT 2 inhibitors on cardiac MR changes and biomarkers in patients with heart failure wi̇th preserved ejection fraction
  1. Tez No: 939470
  2. Yazar: YİĞİT DAVUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK BÜBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (KEF-KY), özellikle kardiyovasküler hastalıklar arasında dikkat çeken, kompleks bir klinik tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Ejeksiyon fraksiyonu korunmuş olmasına rağmen, sol ventrikül (SV) diyastolik fonksiyonunda bozulma ve artmış dolum basınçları gibi hemodinamik değişikliklerle karakterizedir. Dünya genelinde özellikle artan yaşam süresi, metabolik sendromun yaygınlaşması ve eşlik eden hastalıkların artışıyla, KEF-KY'nin prevalansı giderek yükselmektedir. Tip 2 diyabet (DM), hipertansiyon ve obezite gibi metabolik komorbiditeler, KEF-KY'nin gelişiminde ve ilerlemesinde kritik rol oynamaktadır. KEF-KY'nin temel patofizyolojik mekanizmalarından biri diyastolik disfonksiyondur (DD). Bu durum, SV dolum basınçlarının artışı, miyokardiyal sertleşme ve fibrozis süreçleriyle ilişkilidir. Ayrıca, sağ ventrikül (SaV) disfonksiyonu, atriyal yeniden şekillenme ve pulmoner hipertansiyon (PH) gibi ek komplikasyonlar da KEF-KY'nin klinik seyrini daha karmaşık bir hale getirmektedir. Diyastolik fonksiyon bozukluğu nedeniyle sol atriyumda (SA) artan basınç, atriyal yeniden şekillenme ile sonuçlanmakta ve bu durum, ileri fibrozisle birlikte atriyum fonksiyonlarının bozulmasına yol açmaktadır. Sodyum-glukoz ko-transporter 2 (SGLT2) inhibitörleri, başlangıçta diyabet tedavisinde kullanılan farmakolojik ajanlar olarak geliştirilmiş olsalar da kardiyovasküler sistem üzerindeki olumlu etkileriyle dikkat çekmektedir. Önceki araştırmalar, bu ilaçların yalnızca glisemik kontrol sağlamadığını, aynı zamanda kalp ve böbrek fonksiyonları üzerinde yararlı etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. SGLT2 inhibitörlerinin ozmotik diürez etkisi ile intravasküler hacim azalması, ön ve art yükün hafiflemesini sağlamakta ve bu durum, KEF-KY hastalarında miyokardiyal stresin azalmasıyla sonuçlanmaktadır. Ayrıca, bu ilaçların antifibrotik ve antienflamatuar etkileri, miyokardial dokudaki yeniden şekillenmenin gerilemesine katkıda bulunmaktadır. Bunun sonucunda hem ventriküler hem de atriyal düzeyde yapısal ve fonksiyonel iyileşme sağlanabilmektedir. Çalışmaya 29 Mayıs 2023 ile 28 Mayıs 2024 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde takip edilen, Tip 2 DM'si olan 26 KEF-KY hastası dahil edilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası kardiyak yapısal ve fonksiyonel verileri ekokardiyografi ve kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (KMR) yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 26 hasta üzerinde yapılan analizde, tedavi sonrası KMR'de SA yapısal ve fonksiyonel değerlendirmede belirgin iyileşmeler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF) stands out as a complex clinical condition within cardiovascular diseases. Despite the preservation of ejection fraction, HFpEF is characterized by hemodynamic changes such as impaired diastolic function of the left ventricle (LV) and increased filling pressures. Globally, with increasing life expectancy, the prevalence of HFpEF is rising steadily due to the growing prevalence of metabolic syndromes and associated conditions. Comorbidities such as type 2 diabetes, hypertension, and obesity play a critical role in the development and progression of HFpEF. One of the main pathophysiological mechanisms of HFpEF is diastolic dysfunction (DD). This condition is associated with increased LV filling pressures, myocardial stiffness, and fibrosis processes. Additionally, complications such as right ventricular (RV) dysfunction, atrial remodeling, and pulmonary hypertension (PH) further complicate the clinical course of HFpEF. Due to diastolic dysfunction, increased left atrial (LA) pressures lead to atrial remodeling, ultimately causing atrial fibrosis and impaired atrial function. Sodium-glucose Cotransporter 2 (SGLT2) inhibitors, initially developed as pharmacological agents for diabetes treatment, have gained attention for their cardiovascular benefits and have emerged as potential therapeutic options for HFpEF management. Previous studies have demonstrated that these medications not only ensure glycemic control but also exert beneficial effects on heart and kidney functions. By inducing osmotic diuresis, SGLT2 inhibitors reduce intravascular volume, alleviating preload and afterload. This results in decreased myocardial stress in HFpEF patients. Furthermore, these drugs' antifibrotic and anti-inflammatory effects contribute to reversing myocardial remodeling. Consequently, they promote structural and functional improvements at both ventricular and atrial levels. A total of 26 patients with Type 2 diabetes mellitus (DM) and heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF), who were monitored at the Cardiology Clinic of Pamukkale University Hospital between May 29, 2023, and May 28, 2024, were included in the study. The structural and functional cardiac data of the patients before and after treatment were compared using echocardiography and cardiac magnetic resonance imaging (CMR) techniques. The analysis conducted on the 26 included patients revealed significant improvements in structural and functional assessments of the LA using CMR after treatment.