HBE antijen pozitif kronik hepatit B hastalarında izlem
Follow-up HBeAg positive patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 243368
  2. Yazar: HASAN ZERDALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: HBeAg pozitif KHB hastalarının uzun dönem prognozunu, prognoza etki eden faktörleri ve uygulanan antiviral tedavilerin etkinliklerini göstermekYöntem: Ocak 1993 ve Ağustos 2009 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hepatoloji Polikliniğine başvuran HBeAg pozitif KHB hastalarının dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Dosya kayıtları belirgin eksik olan ve KHB ile beraber hepatit C veya hepatit D tanısı olan hastalar çalışmaya alınmadı.Bulgular: Hastaların 97'si (%67.4) erkek, 47'si (%32.6) kadındı. Hastaların ortalama takip süresi 69,8 aydı. HBsAg beş hastada (%3.4) negatifleşti. Dokuz hasta kaybedildi (%6.3). Siroz gelişen hasta sayısı 19'du (%13.1). Siroz tanısı olan ve olmayan hastalar arasında yapılan multivariate analizde; cinsiyet ve başlangıçtaki ALT düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Tanı sırasındaki yaş, başlangıçtaki HBV DNA ve karaciğer biyopsisindeki histolojik aktivitelerinde ise iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark vardı. Hepatosellüler karsinom dört hastada (%2.7) saptandı. Pegile interferon ile bir yıllık tedavi sonu HBeAg serokoversiyon oranı %27 ve takip sonunda kalıcı yanıt oranı %11.1'di. Standart interferon alfa ile tedavi sonu HBeAg serokoversiyon oranı %39.4 ve kalıcı yanıt oranı %11.2'di. Lamivudin ile bir yıllık tedavi sonu HBeAg serokoversiyon oranı %27.3, takip sonunda kalıcı yanıt oranı %15, direnç oranı ise %7.4'tü. Entekavir ile 18 aylık tedavi sonu HBeAg serokoversiyon oranı %21.1, saptanamayacak HBV DNA ve normal ALT seviyeleri %78.9'du. Pre-S2 içeren aşı tedavisi sonunda HBeAg serokoversiyon oranı %31.5, HBV DNA düşüşü ve normal ALT seviyesi oranı %38.8'di. 52 aylık takip sonunda kalıcı yanıt oranı %21'di.Sonuç: HBeAg pozitif KHB tedavisinde amaç PCR'la saptanamayan HBV DNA düzeylerine eşlik eden HBeAg serokoversiyonunu sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate long term prognosis in HBeAg positive CHB patients, factors effecting on prognosis, and efficacy of antiviral therapies.Materials and Methods: HBeAg positive chronic hepatitis B patients who applied to Hepatology Polyclinic at Cerrahpaşa Medical Faculty during January 1993- August 2009 are reviewed retrospectively. Patients with incomplete documentation or with hepatitis C or hepatitis D concurrently are excluded.Results: Ninety-seven patients (%67,4) were male and forty-seven (%32,6) female. Mean follow-up duration was 69,8 months.HBsAg became negative in five (%3.4) patients. Nine patients (%6.3) deceased. Nineteen patients (%13.1) progressed to cirrhosis. In the multivariate analysis of cirrhotic and non-cirrhotic patients, there were no statistical differences between the two groups regarding gender and initial ALT levels. However, there was statistical difference between the two groups respect to the age in diagnosis, initial serum HBV DNA levels and histologic activity in liver biopsies. HCC was evaluated in four patients (%2.7). HBeAg seroconversion rate following twelve month-treatment with pegylated interferon was %27 and persistent response rate was %11.1 during follow-up. HBeAg seroconversion rate following treatment with standard interferon alfa was %39.4 and response rate was %11.2. HBeAg seroconversion rate following one-year therapy with Lamivudine was %27.3, and permanent response rate was %15, and resistance rate was %7.4. HBeAg seroconversion rate following eighteen-month therapy with Entecavir was %21.1 and undetectable HBV DNA levels and normal ALT levels were %78.9. After treatment with pre-S2 including vaccine, HBeAg seroconversion rate was %31.5, suppression of serum HBV DNA levels and normalization of ALT levels was %38.8. In the duration of fifty-two week follow up permanent response rate was %21.Conclusion: The purpose of the treatment of HBeAg positive CHB patients is to provide HBeAg seroconverison associated with undetectable HBV DNA levels.