Elli iki juvenil sistemik lupus eritematozus hastasında hepatit B serolojisinin değerlendirilmesi ve hepatit B aşılaması sonrası durum
Assessment of the serology of hepatitis B in fifthy two juvenile sle patients and their examination after hepatitis B vaccination
  1. Tez No: 243367
  2. Yazar: MEHMET BAHA AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL ARISOY, PROF. DR. ÖZGÜR KASAPÇOPUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sistemik lupus eritematozus kronik, multisistemik, otoimmun bir hastalıktır. Tedavide kullanılan immunsupresif ilaçlar ve hastalığa ait primer immun bozukluklar nedeniyle, enfeksiyonlar SLE hastalarında önemli bir ölüm nedenidir. Enfeksiyonlardan aşı yolu ile korunmak giderek önem kazanmaktadır. Enfeksiyon etkenlerinin ve aşıların otoimmunite gelişimini tetikleyebileceği kuşkusu nedeniyle bu konuda yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmayla juvenil SLE hastalarında rekombinant hepatit B aşısı sonrası yeterli antikor yanıtının oluşup oluşmadığının, oluşan antikor yanıtının immunsupresif tedavilerden etkilenip etkilenmediğinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya 52 SLE hastası ve 24 sağlıklı çocuk alındı. SLE tanısıyla takip edilen hastalarda HBsAg, Anti-HBsAg ve Anti-HBcIgG titreleri değerlendirildi. 14 hasta(%27) nonimmunize, 37 hasta(%71) immunize, 1 hasta(%2) ise kronik hepatit B olarak saptandı. İmmun olmayan 14 hastanın 3'ünde hastalık aktif olduğu(SLEDAI>10), 1'i tüberküloz enfeksiyonu nedeniyle tedavi gördüğü için aşılama programına alınmadı.Bağışık olmayan 10 SLE hastasına 0.ay, 1.ay ve 6.ayda olmak üzere 3 doz rekombinant hepatit B aşısı yapılması planlandı. Hastalar her doz aşıdan bir ay sonra klinik ve laboratuar olarak değerlendirildi. Son dozdan bir ay sonra bakılan anti-HBsAg titresinin >10 IU/mL olması koruyucu antikor yanıtı olarak kabul edildi.İki hastada ilk iki doz aşı sonrası SLEDAI skoru>10, bir hastada ilk doz aşı sonrası SLEDAI skoru>10 olarak saptandığı için ikişer doz hepatit B aşısı uygulandı. Bir hastada üçüncü doz aşıdan bir ay sonra hastalık alevlenmesi gözlendi.Üç doz aşılama sonunda juvenil SLE hastalarının %80'i ve sağlıklı çocukların tamamı olumlu aşı yanıtı geliştirdiler. Koruyucu antikor yanıtı iki grup arasında istatistiksel olarak farklı değildi(p=0.49). SLE'li hastaların antikor titrelerinin geometrik ortalaması, sağlıklı çocuklara göre düşük olarak saptandı. Yeterli antikor cevabının kullanılan prednisolon, azatiopürin, hidroksiklorokin ve mikofenolat mofetil gibi ilaçlardan etkilenmediği gözlendi.Sonuç olarak SLE'li çocuklar rekombinant hepatit B aşısına karşı yeterli aşı yanıtı oluşturmaktadir. Bu aşı yanıtının kullanılan immunsupresif tedavilerden etkilenmediği gözlenmektedir. Çocuklarda bu aşının etkinlik ve güvenilirliğinin anlaşılması için daha geniş çaplı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Systemic lupus erythematosus is a chronic, multisystemic, autoimmun disease. Infections are one of the the most important causes of death in SLE because of immunosupressive therapy and primary immunological disturbance of the disease itself. Preventive vaccinations gradually come into prominence for the protection. There are few studies about this subject because of the fear that infections and vaccinations may trigger autoimmunity. In this practice, we intended to evaluate whether efficient antibody response would occur or not after recombinant hepatitis B vaccine in juvenile SLE patients and the affect of immunsupression on the antibody production.52 SLE patients and 24 healthy children were included in study. HBsAg, anti-HBsAg, anti-HBcIgG titers were measured.14 patients(%27) were nonimmunized, 37 patients(%71) had protective antibody levels. Chronic hepatitis B infection was found in one patient(%2). 3 of 14 patients had active disease and 1 patient had medication for tuberculosis.We planned to immunize 10 patients with recombinant hepatitis B vaccine at 0th, 1st, 6th months. The protective level of anti-HBsAg titer, which was detected one month after the last dose, was accepted as 10 IU/mL or higher.Increase in SLEDAI scores was determined In two patients after two doses and in one patient after the first dose. Exacerbation of disease was occured in one patient after the 3th dose.%80 of juvenile SLE patients and all of the healthy children had adequate antibody levels at the end. The development of protective antibody response wasn?t statistically different between two groups(p=0.49).The geometric mean titer of anti-HBsAg in SLE patients was much lower than the healthy ones. We observed that adequate immunity to vaccine wasn?t affected by immunsupressive agents such as prednisolone, azathioprine, hydroxychloroquine and mycophenolate mofetil.Consequently, juvenile SLE patients produced adequate immune reponse against the vaccine of hepatitis B. This antibody response wasn?t influenced by immunosupressive drugs. Nevertheless larger studies are needed to prove the safety and efficacy of hepatit B vaccination in juvenile SLE.