Kronik tonsillit tedavisinde mukozal biofilmin önemi
The importance of mucosal biofilm on the treatment of chronic tonsillitis
- Tez No: 243393
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kronik tonsillit, çocukluk döneminin ve yetişkinlerin yaygın enfeksiyon hastalıklarından biridir. Bu hastalığın antibiyotik tedavisi başarısız olduğunda sıklıkla tonsillektomi yapılmaktadır. Biofilmin, kronik tonsilitte Kulak Burun Boğazın enfeksiyonla ilişkili mukoza kaynaklı dirençli enfeksiyonlarındaki rolü ortaya konmuştur. Biofilmler; otitis mediada, sinüzitte, kolesteatomada, adenoiditte ve cerrahi aletlerin enfeksiyonlarında rol oynarlar. Biofilm hücreleri konak defansına dirençlidirler. Biofilmdeki bakteriler fagositozu önlerler ve ekzopolisakkarid üretimi ile fiziksel bariyer sağlar. Bakterilerin bir araya gelerek oluşturdukları biofilmler polisakkarid matrix yapı ile örtülüdür. Bakteriler, bu yapıyı sentezleyerek yüzeye yapışmaları sağlanır. Biofilmler organize olmuş heterojen bakteriyel topluluklarıdır. Biofilm bakterisi ekstrasellüler polimerik madde olarak da bilinen polisakkarid, nükleik asit ve proteinde gömülüdür. Bu çalışmada kronik tonsillitli hastalarda tonsilektomiden sonra tonsil dokularını değerlendirmeyi amaçladık. Tonsil yüzey dokusuna NAC ve ASA invitro uygulandıktan sonra tonsil dokusunun yüzeyindeki bakteriyel mukozal biofilmin histolojik ve ultrastrüktürel yapısı ortaya kondu. Bu çalışmanın amacı genel olarak NAC ve ASA'nın biofilmi nasıl etkilediğini daha iyi anlamaya katkı sağlamaktı ve bununla birlikte ışık mikroskobu ve TEM ile birlikte biofilm morfolojisindeki değişiklikleri gözlemlemekti.
Özet (Çeviri)
Chronic tonsillitis is one of common infectious diseases of childhood and adults. Tonsillectomy is often performed when antibiotic therapy fails to ameliorate this disease. The role of biofilms in the persistence of chronic mucosal-based ear nose and throat(ENT) related infections was recognized in chronic tonsillitis. Biofilms have been shown to play a role in otitis media, sinusitis, cholesteatoma, adenoiditis and surgery device infections. Biofilm cells are resistant to host defenses, since the increased biomass prevents phagocytosis and the exopolysaccharide(EPS) provides a physical barrier to complement, antibody and immune cells. Biofilms are aggregates of bacteria encased in a structured polysaccharide matrix that they synthesize and that attaches the community to a surface. Biofilms are organized, heterogeneous bacterial communities. Biofilm bacteria are embedded in a rich matrix of polysaccharides, nucleic acids, and proteins known as the extracellular polymeric substance (EPS). In this study, we want to evaluate the tonsil tissues removed during tonsillectomy operation with chronic tonsillit patients, for histological and ultrastructural evidence of bacterial mucosal biofilm on the surface of tonsil tissues after invitro local applied n-acetyl-cysteine (NAC) and acetylsalicylic acid(ASA) on tonsils surface areas. The objective of this study was, in general, to provide to a better understanding of how NAC ve ASA influences biofilm processes and however we observed variable biofilm morphological features with light microscopic (LM) and transmission electron microscope(TEM) .