Jinekolojik kanser nedeni ile histerektomi yapılan olgularda ürodinami bulguları
Urodynamic evaluation after hysterectomy for gynecological malignencies
- Tez No: 243392
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUR KUYUMCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Üriner inkontinans, istem dışı idrar kaybı olarak tanımlanmaktadır. Sadece alt üriner sistemin izole bir bozukluğu değil, birçok nedenle ortaya çıkabilen multifaktöriyel bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, jinekolojik malignite nedeniyle histerektomi geçiren hastalarda ameliyat öncesinde ve sonrasında yapılan ürodinamik ölçümleri kullanarak operasyonun alt üriner sistem fonksiyonlarına etkisini araştırmaktır.Eylül 2008 ? haziran 2009 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'de jinekolojik pelvik malignite nedeniyle opere edilen 34 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara operasyon öncesi dönemde ve operasyon sonrası 6. haftada olmak üzere iki kez ürodinamik inceleme yapıldı.Olguların 7'sinde (%21) operasyon sonrası ürolojik şikayetler ortaya çıkarken sadece 6 tanesi (% 18) yapılan ürodinamik test sonrası gerçek inkontinans olarak değerlendirildi. Üretral basınç profilinde, özellikle fonksiyonel üretra uzunluğunda histerektomi sonrası istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlendi (p:0,003). MÜKB ve MÜB larının operasyon öncesi değerler ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak operasyon sonrası değerlerin azaldığı saptandı (sırasıyla p:0,004, p:0,048). Operasyon sonrası yapılan tetkiklerde işeme zamanının (mesane boşalma süresi) istatiksel olarak (p:0,002) uzadığı, fakat rezidü idrar miktarının (p:0,873) ve işenen hacmin istatistiksel olarak değişmediği (p:0,278) tespit edildi. SUİ gelişen grubun ürodinamik ölçümlerinde sadece MÜKB'nda (p:0,024), MÜB'ndaki (p:0,001) ve fonksiyonel üretral uzunluktaki (p:0,016) azalmanın diğer gruba göre istatistiksel olarak daha fazla olduğu saptandı.Alt üriner sistem disfonksiyonu, histerektominin en sık görülen uzun dönem sekellerindendir. Bugüne kadar yayınlanan pek çok derleme ve yayında, histerektominin üriner semptomlara sebep olduğu bildirilmiş fakat etki mekanizması net olarak ortaya konmamış, bununla ilgili çeşitli teoriler öne sürülmüştür. Çalışmamızda elde edilen verilere göre tesbit edilen üretra fonksiyonlarında ve uzunluğundaki anlamlı değişikliklerin; dokuların travmaya maruz kalmasına, uretra ve mesaneyi uyaran sinir pleksuslarındaki hasara ve doku damarlanmasındaki ve dolayısıyla beslenmesindeki bozulmaya bağlı olduğunu düşünmekteyiz. Histerektominin alt üriner sistem fonksiyonlarındaki bu istenmeyen etkilerinden kaçınmak, operasyon sırasında bilhassa disseksiyon yaparken dokulara dikkatli ve nazik yaklaşarak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of abdominal hysterectomy made for gynecologic malign diseases on lower urinary tract functions in asymptomatic patients by preoperative and postoperative urodynamic measurements.Thirty four asymptomatic women, who were operated for gynecologic malignancies by abdominal hysterectomy between September 2008 and June 2009, in Dicle University Hospital Department of Obstetrics and Gynecology, were included in this study. Urodynamic measurements were performed before the operation and in the sixth week of surgeryNo statistically significant changes were detected in first urge, normal urge, strong urge, bladder capacity before and after surgery. The evaluation of functional urethral length showed a significant difference by UPP between pre and postoperative values (p = 0.003). The decreases in values of the maximum urethral pressure and the maximum urethral closing pressure were significant (p = 0.004 and p = 0.048). The voiding time was found to be statistically increased (p=0,002), voided volume and residual urine volume were remained unchanged. There were no significant differences in other measurements.Preoperative and postoperative urodynamic studies are necessary to determine and cure urinary dysfunctions caused by abdominal hysterectomy.