Tonsil ve adenoid dokusu yüzeyel-derin florasının ve beta laktamaz üretiminin karşılaştırılması
Comparison of the surface and core bacterial flora in tonsillarand adenoid tissue with beta-lactamase production
  1. Tez No: 807608
  2. Yazar: IŞIL TAYLAN CEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Adenoidektomi ve tonsillektomi obstrüksiyon veya rekürren enfeksiyon nedeniyle en sık yapılan çocukluk çağı KBB operasyonları arasında yer alır (81). Sağlıklı bireylerde enfeksiyonlara karşı koruyucu bir rol üstlenen tonsil ve adenoidler; kronik enfeksiyon durumlarında patojen mikroorganizmalar için birer rezervuar görevi görebilmektedir (9,17,79). Çalışmamızda Şubat 2004 ile Haziran 2005 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. KBB Kliniği'nde rekürren tonsillit ve/veya obstrüktif semptomlar nedeniyle adenotonsillektomi yapılan 91 pediatrik hastanın tonsil ve adenoid yüzeyel ve derin florası incelenmiş ve beta laktamaz üretimi karşılaştırılmıştır. Tonsil içinde ve dışında üreyen aerob mikroorganizma sayısı ve tipleri benzer olarak bulunmuştur. Adenoid dışında, içine göre daha fazla üreme saptanmıştır. Ayrıca adenoid yüzeyel ve derin florası karşılaştırıldığında Streptococcus viridans, Neisseria suşları, Haemophilus influenza ve Haemophilus parainfluenzanın yüzeyde derine göre istatistiksel olarak anlamlı oranda daha fazla ürediği saptanmıştır. Adenoid ve tonsil yüzeyel kültürlerinde üreyen aerob mikroorganizma sayısı benzer olup istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Adenoid ve tonsil derin kültürlerinde üreyen aerob mikroorganizma sayısı karşılaştırıldığında tonsil merkezinde anlamlı oranda daha fazla mikroorganizma ürediği saptanmıştır. Adenoid ve tonsil derin kültürlerinde üreyen anaerob mikroorganizmaların sayıları benzer olarak bulunmuştur. Haemophilus influenza ve Haemophilus parainfluenza üretimi açısından HAEM besi yerinde çikolata agara göre istatistiksel olarak anlamlı oranda daha fazla üreme saptanmıştır. Tonsil ve adenoidde Staphylococcus aureusda %100, koagülaz negatif stafilokoklarda %56, Neisseria suşlarında %53, Haemophilus influenzada %47, Haemophilus parainfluenzada %42, Streptococcus pneumoniada %37, Streptococcus viridansta %9 oranında beta laktamaz direnci saptanmıştır. Çalışmaya alınan tüm hastalardan beta laktamaz üreten bakteriler izole edilmiş ve Staphylococcus aureus ile diğer beta laktamaz üreten bakterilerin birlikteliği istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu durum Staphylococcus aureusun beta laktamaz direnç genlerini diğer mikroorganizmalara transfer ettiğini düşündürmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda; rekürren tonsillitlerin etyolojisinde beta laktamaz üreten bakterilerin sıklıkla yer aldığı ve Grup A Beta hemolitik streptokoklara yönelik penisilin tedavisinin etkisiz olabileceği, bu nedenle rekürren tonsillitlerin medikal tedavisinde beta laktamaza dirençli antibiyotiklerin kullanımının uygun olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adenoidectomy and tonsillectomy are among the most frequently performed childhood ENT operations due to obstruction or recurrent infection (81). Tonsils and adenoids, which play a protective role against infections in healthy individuals; can act as a reservoir for pathogenic microorganisms in cases of chronic infection(9,17,79). In our study, tonsil and adenoid superficial and deep flora of 91 pediatric patients, who underwent adenotonsillectomy due to recurrent tonsillitis and/or obstructive symptoms in Ankara Numune Training and Research Hospital 4th ENT Clinic between February 2004 and June 2005, were examined and beta lactamase production was compared. The number and types of aerobic microorganisms growing in the core and on the surface of tonsils were found to be similar. More growth was detected on the surface of adenoids than the core. In addition, when the superficial and deep flora of the adenoids was compared, it was found that Streptococcus viridans, Neisseria strains, Haemophilus influenza and Haemophilus parainfluenza were isolated significantly more on the surface of adenoids. The number of aerobic microorganisms grown in adenoid and tonsil superficial cultures was similar, no statistically significant difference was found. When the number of aerobic microorganisms grown in adenoid and tonsil core cultures were compared, it was found that significantly more microorganisms grew in the core of tonsils. The numbers of anaerobic microorganisms grown in adenoid and tonsil core cultures were found to be similar. In terms of Haemophilus influenza and Haemophilus parainfluenza production, significantly higher growth rate was detected in HAEM medium compared to chocolate agar. In tonsils and adenoids, beta-lactamase resistance was 100% for Staphylococcus aureus, 56% for coagulase negative staphylococci, 53% for Neisseria strains, 47% for Haemophilus influenza, 42% for Haemophilus parainfluenza, 37% for Streptococcus pneumonia, and 9% for Streptococcus viridans. Beta-lactamase-producing bacteria were isolated from all patients included in the study, and the coexistance of Staphylococcus aureus and other beta-lactamase-producing bacteria was found to be statistically significant. This finding suggests that Staphylococcus aureus transferred beta lactamase resistance genes to other microorganisms. According to the findings obtained from the study; it has been thought that beta-lactamase-producing bacteria are frequently involved in the etiology of recurrent tonsillitis and penicillin treatment for Group A beta-hemolytic streptococci may be ineffective, therefore beta-lactamase resistant antibiotics may be appropriate in the medical treatment of recurrent tonsillitis.