Çok yüksek HbA1c değerlerinin diyabetik komplikasyonlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between very-high levels of HbA1c and diabetic complications
- Tez No: 243396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN TUZCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diyabetes mellitus (DM) hiperglisemi ile karekterize bir grup metabolik hastalıktır. Diyabetin makrovasküler ve mikrovasküler olmak üzere birçok komplikasyonları bulunmktadır. Bu komplikasyonlar kan glukoz düzeyinin yüksekliği ile ilişkilidir. HbA1c değeri ortalama 3 aylık glukoz değerini gösterir ve diyabetin komplikasyonları ile ilişkilidir. Bu çalışmada çok yüksek HbA1c değerlerinin diyabetik komplikasyonlarla ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM), is a group of metabolic disturbance characterized with hyperglycemia. Diabetes has many complications including microvascular and macrovascular ones. These complications are in relation of the highness of the blood glucose level. HbA1c value shows three-month average glucose level and is in relation of the complications of diabetes. The relationship of very-high HbA1c values has been evaluated with the diabetic complications in this study.