Diyabetli gebe hastaların maternal ve fetal komplikasyonlarının değerlendirilmesi
The evaluation of maternal and fetal complications in diabetic pregnant patients
- Tez No: 709651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH VELİPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gebelikte diyabet sık görülen komplikasyonlardan biridir. Çalışmamızda pregestasyonel ve gestasyonel diyabetli gebe hastaların yaş, gravida, doğum şekli (Vajinal doğum/ Sezaryen ile doğum), doğum haftası, bebeklerin APGAR skorları, bebeklerin doğum ağırlıkları, amniyotik sıvı indeksi, HbA1c, fruktozamin ve 24 saatlik idrarda protein değerleri, hastaların insülin, asetilsalisilik asit ve düşük molekül ağırlıklı heparin kullanım durumu, maternal ve fetal komplikasyonlar incelenmiştir. Çalışmamızın amacı diyabetik gebe hastalarda ve bebeklerinde karşılaşılan komplikasyonların sıkılığını, laboratuvar değerleri ve aldığı medikal tedaviler ile ilişkisini araştırmaktır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda doğum yapmış 606 gebe hasta ve bebekleri karşılaşılan komplikasyonlar açısından incelendi. Sonuçlar retrospektif olarak incelenmiştir. Diyabetli gebelerde ve bebeklerinde karşılaşılan komplikasyonların istatistiksel anlamlılık ilişkisi değerlendirilmiştir. GDM'li gebelerde pre-GDM'lilere göre yaş ortalaması, HbA1c düzeyleri ve fruktozamin düzeyleri düşük bulunmuştur; gebelik haftası, vajinal doğum oranı, oligohidroamnios görülme oranı, 24 saatlik idrar protein düzeyi ise yüksek bulunmuştur. Pre-GDM'li gebelerde GDM'lilere göre maternal komplikasyon görülme oranı, tiroid hastalıklarının sıklığı, fetusta minör kalp anomalisi görülme oranı, polihidroamnios görülme oranı, insülin, ASA ve DMAH kullanım oranları daha yüksek bulunmuştur. Maternal komplikasyon görülen gebelerde 24 saatlik idrar protein düzeyleri daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Diğer parametreler açısından anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir. Gebelikte diyabet maternal ve fetal komplikasyonlar üzerinde önemli bir belirleyicidir ve olumsuz gebelik sonuçları ile ilişkilidir. Çalışmamızda GDM ve pre-GDM'li hastaları karşılaştırdık ve pre-GDM'nin çoğu parametrede GDM'ye göre olumsuz etkisinin daha çok olduğunu izledik. Diğer parametrelere etkileri açısından daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is one of the common complications during pregnancy. In our study age, gravida, type of delivery (Vaginal delivery / Cesarean delivery), birth week, APGAR scores of babies, birth weights of babies, amniotic fluid index, HbA1c, fructosamine and protein values in 24-hour urine of pregnant patients with pregestational and gestational diabetes, the use of insulin, acetylsalicylic acid and low molecular weight heparin, and maternal and fetal complications were examined. The aim of our study is to investigate the frequency of complications encountered in diabetic pregnant patients and their babies, and their relationship with laboratory values and medical treatments. 606 Pregnant patients who gave birth in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology and their babies were examined in terms of complications. Results were analyzed retrospectively. The statistical significance relation between the complications encountered in pregnant women with diabetes and their babies was evaluated. The mean age, HbA1c levels and fructosamine levels were found to be lower in pregnant women with GDM compared to those with pre-GDM; gestational week, vaginal delivery rate, incidence of oligohydramnios, and 24-hour urine protein level were found to be high. The rate of maternal complications, the frequency of thyroid diseases, the rate of minor cardiac anomalies in the fetus, the rate of polyhydramnios, the use of insulin, ASA and LMWH were found to be higher in pregnant women with pre-GDM compared to those with GDM. 24-hour urine protein levels were found to be higher in pregnant women with maternal complications. No significant results were obtained in terms of other parameters. Diabetes in pregnancy is an important determinant of maternal and fetal complications and is associated with adverse pregnancy outcomes. In our study, we compared patients with GDM and pre-GDM and observed that pre-GDM had more negative effects than GDM in most parameters. Larger studies are needed in terms of its effects on other parameters.