Diyabet regülasyonunun post COVID-19 sendromu fiziksel semptomlarıyla ilişkisinin prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of the relationship of diabetes regulation with physical symptoms of post COVID-19 syndrome
  1. Tez No: 703471
  2. Yazar: FATİH ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. OSMAN MAVİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Covid-19 yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına almış olup, halen pandemi durumu kontrol altına alınamamıştır. COVID-19 akut dönem etkileri araştırılırken uzun dönem etkileri ile ilgili klinik çalışmalar da devam etmektedir. Post-Covid sendromu, COVID-19'un başlangıcından 3 ay sonra semptomları olan, en az 2 ay süren ve alternatif bir tanı ile açıklanamayan, kişilerde ortaya çıkan durum olarak tanımlanır. Diyabetli bireylerin COVID-19 ile enfekte olduklarında daha yüksek mortalite ve morbiditeye sahip oldukları bilinmekte olup, diyabetin Post-Covid sendromu üzerine etkileri araştırma konusudur. Biz de bu çalışmamızda Post-Covid fiziksel semptomlarının diyabetle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemiz Dahiliye polikliniğine ayaktan başvuran Covid-19 PCR testi pozitif tarihi üzerinden en az 6 ay geçmiş 189 hasta dahil edildi. Hastalar Diyabet olan ve olmayan şeklinde iki gruba ayrıldı enfeksiyon öncesi HbA1c değerleri elde edildi, enfeksiyon başlangıcındaki ve 6.ayındaki semptomları sorgulandı ve not edildi. İstatistiksel analiz için SPSS 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmada 107 Kadın (%56,6) 82 erkek (%34,4) hasta olarak değerlendirildi. DM %78.3, HT %49.7 şeklinde saptanırken %37 hastada ek hastalık yoktu. Hastalık başlangıç döneminde en sık görülen semptomlar sırasıyla halsizlik, öksürük, miyalji, ateş olurken 6.ayında en sık görülen semptomlar ise eforla yorgunluk, halsizlik, artralji şeklinde saptandı. DM grubu ile DM olmayan grup arasında 6.ay semptom sayısı açısından anlamlı ilişki saptanmadı(p=0.106). DM grubunda hastaların Covid-19 öncesi glisemik kontrolünü yansıtan HbA1c değerlerine göre 3 gruba ayrıldı (10), HbA1c gruplarıyla DM olmayan grup 6.aydaki semptom sayısı açısından karşılaştırıldı, anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.051). Sonuç: Diyabet tanısı Covid-19 mortalite ve morbiditesi için önemli bir risk faktörüdür. Post-Covid çalışmamızda ise DM grubu ile DM olmayan grup arasında 6.ay semptom sayısı açısından anlamlı ilişki saptanmadı. DM olan hastalardaki HbA1c düzeyiyle 6.aydaki semptom sayısı açısından anlamlı ilişki saptanmadı. Diyabet tanısının Post-Covid üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha büyük örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Covid-19 has been affecting the entire world for about two years, and the pandemic situation is still uncontrolled.While Covid-19's short-term effects are well-known, long-term effects are still being studied.Post-Covid syndrome is defined as the condition that occurs in people who have symptoms 3 months after the onset of COVID-19 and last for at least 2 months and cannot be explained by an alternative diagnosis.Diabetes increases mortality and morbidity when infected with COVID-19, and the effects of diabetes on Post-Covid syndrome are being studied.This study looked into the link between Post-Covid symptoms and diabetes. Materials and methods: The study included 189 patients who represents to the Internal Medicine outpatient clinic of our hospital at least 6 months after the Covid-19 PCR positive date. The patients were divided into two groups as those with and without DM. Pre-infection HbA1c values were obtained, their symptoms at the beginning of the infection and at the 6th month were questioned and noted. SPSS 22.0 software was used for statistical analysis Results:The study included 107 females (56%) and 82 males (34%) patients.While 78.3% of patients had DM and 49.7% had HT, 37% had no other disease.The most common symptoms in the first days of infection were fatigue, cough, myalgia, and fever, while in the sixth month they were fatigue with exertion, weakness, and arthralgia.The number of symptoms at 6 months did not differ between the DM and non-DM groups (p=0.106).The DM patients were divided into 3 groups based on their Hb A1c values before Covid-19 (6.5,6.5-10,>10). The A1c groups and the non-DM patients were compared based on the number of symptoms in the 6th month.no significant statistically difference was found (p=0.051). Conclusion: Diabetes is an important risk factor for covid-19 mortality and morbidity. In our post-Covid study, however, no significant relationship was found between the DM group and the non-DM group in terms of the number of symptoms at 6 months. There was no significant relationship between HbA1c levels in patients with x DM and the number of symptoms at 6 months. In order to better understand the effect of diabetes on Post-Covid, multicenter studies with larger samples are needed.