Tekrarlayan gebelik kaybı olan olgularda insülin direncinin araştırılması
To investigate insulin resistance in patients with recurrent pregnancy loss
- Tez No: 243400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SIDDIK EVSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Tekrarlayan gebelik kaybı olgularında insülin direncini araştırmakKURGU: Tek merkezli, vaka- kontrollü, prospektif çalışmaMATERYAL VE METOD: : Bu çalışma, 1 Mayıs 2009 ve 1 Ekim 2009 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 20 haftanın altında en az ardışık 2 düşük öyküsü olan, gebe olmayan, non-diabetik 64 hasta grubu ve tekrarlayan düşük öyküsü olmayan, gebe olmayan, non-diabetik ve en az bir yaşayan çocuğu olan 64 kontrol grubu ile yapılmıştır. İki grup yaş, gravida, parite, abortus, yaşayan sayısı ve BMI indeksi açısından karşılaştırıldı. İnsülin direncini değerlendirmek için de açlık glukoz, açlık insülin, C-peptit, açlık glukoz/açlık insülin ve HOMA-IR değerleri açısından karşılaştırıldı.BULGULAR: Çalışma ve kontrol grubu arasında yaş ve BMI indexi açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Abortus sayısı çalışma grubunda ort.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: To investigate insulin resistance in patients with recurrent pregnancy loss.DESİGN: Single center, case-controlled, prospective study.SUBJECTS AND METHODS: This study was performed with 64 patients group; before 20 weeks gestation at least 2 consecutive miscarriages, non-pregnant, non-diabetic and 64 control group; without history of recurrent miscarriages, non-pregnant, non-diabetic and at least one child living who has admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Dicle University Medical Faculty between 1st May 2009 and 1st October 2009. Both group were compared according to age, gravida, parity, number abortus, number living child and BMI index. Both groups were compared with fasting glucose, fasting insülin, C-peptit, fasting glucose/fasting insulin and HOMA-IR values to asses insulin resistance.RESULTS: There was no significant difference with respect to age and BMI index between the study and control patients (p>0,005). Number of abortions in the study group mean.