Akut dekompanse kronik kalp yetersizliğinde pozitif inotrop tedavinin serum adiponektin düzeyi üzerine etkisi
Effect of positive inotrope therapy on serum adiponectin levels in acute decompensated chronic heart failure
- Tez No: 243441
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmadaki amaç akut dekompanse kronik kalp yetersizliği ve pozitif inotrop tedavi ihtiyacı olan hastalarda levosimendan ve dobutamin tedavisinin serum adiponektin, BNP düzeyi ve LVEF'u, NYHA'ya göre fonksiyonel kapasite ve ekokardiyografik parametreler üzerindeki etkisini karşılaştırmaktı. Hastalar pozitif inotrop tedavisi için dobutamin ve levosimendan tedavisi alan gruplar şeklinde randomize edildi. Çalışmaya 44 hasta alındı ve 22 hastaya dobutamin diğer 22 hastaya da levosimendan tedavisi verildi.Tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3.günde hastaların serum adiponektin, BNP, Ekokardiyografik ölçümleri ve diğer rutin biyokimyasal parametreleri çalışıldı.Tedavi öncesinde her iki grup arasında klinik, demografik ve laboratuvar özellikleri açısından istatistiksel olarak bir fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of dobutamine and levosimendan on adiponectin, NT-proBNP, functional capacity and echocardiographic parameters in patients with acute decompensated chronic heart failure. The present study included 44 consecutive patients hospitalized with acutely decompensated chronic heart failure (NYHA Class IV), requiring inotropic therapy. Patients were randomized to either levosimendan or dobutamine for intravenous inotropic support, the 22 number of over 44 patients were given levosimendan therapy and others were given dobutamine therapy. Before and 3 days after treatment, serum levels adiponectin, NT-proBNP and routine blood parameters and echocardiographic parameters were obtained. There was no difference for pre-treatment baseline charestics between levosimendan and dobutamine groups (p>0,05). The serum adiponectin levels positively correlated with the log-transformed values of the plasma NT-proBNP (r=0.53, p0,05). There were significant reductions in post-treatment 3 days serum NT-proBNP level, pulmonary artery systolic pressure and singnificant improvement in functional capacity in levosimendan and dobutamine groups. However the improvement in these parameters in levosimendan group is greater than the dobutamine but this difference not have statistically meaninig. After treatment it is seen that adiponectin levels in levosimendan and dobutamine groups were significant reductions but reductions in levosimendan group were significantly greater than the dobutamine group.The effect of levosimendan therapy on adiponectin level reduction is greater than the dobutamine group and LVEF improvement is again better with the levosimendan therapy on patients of acute decompensated chronic heart failure, who needs positive inotropic support therapy.In addition, after treatment it is seen that improvoment in plasma BNP level, pulmonary artery systolic pressure, functional capacity is better with the levosimendan therapy, however this difference does not have statistically meaning.