Epidural anestezide lidokain bolus ve fraksiyone uygulanmasının riskli hastalardaki anestezi kalitesi ve hemodinamik yanıta etkisi
Effect of bolus and fractional lidocaine administration in epidural anesthesia on quality of anesthesia and hemodynamic response in patients with risk
  1. Tez No: 243449
  2. Yazar: HASAN ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ ERHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda riskli hastalarda daha iyi hemodinamik stabilite sağlamak ve olası hemodinamik olumsuzlukları zamana yayıp en aza indirmek amacıyla bolus ve fraksiyone EA'yı karşılaştırmayı planladık.Çalışmaya benign prostat hipertrofisi nedeniyle TUR-P cerrahisi uygulanacak elli yaş ve üzerinde, Goldman kardiyak risk indeksine göre ikinci sınıf ve üzerinde olanlar, GOLD kriterlerine göre KOAH tanısı alanlar, regüle edilmemiş hipertansiyonu veya diyabetes mellitusu olanlar ve fiziksel durumu ASA III-IV grubunda olan 80 hastayı çalışmaya aldık. Hastaları bolus ve fraksiyone EA uygulanmalarına göre iki, bunları da kendi içinde EF'si >50 ve 50 ve
Özet (Çeviri)
In the present study, a comparison of bolus and fractional EA was planned to obtain a better hemodynamic stability and to spread over time and minimize probable hemodynamic negativities in risky patients.Eighty patients to have TUR-P surgery due to benign prostat hypertrophy withe the age of 50 and older, who are in Goldman cardiac risk index Class II or above, diagnosed with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) based on GOLD criteria, with non-regulated hypertension and diabetes mellitus and those physically in ASA III- IV group. Patients were divided into two groups according to EF value of >50 50 and 20 with