Kalça protezlerinde postoperatif analjezi için kullanılan epidural infüzyon ve bolus tekniklerinin karşılaştırılması
Compare the effectiveness of epidural bolus administration to continuous ei in posoperative pain treatment after total hip arthroplasty
  1. Tez No: 417296
  2. Yazar: EMİNE YILMAZ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda, kalça protezi sonrası, postoperatif ağrı tedavisinde, epidural bolus doz uygulamasının etkinliğini, devamlı Eİ ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kalça protezi operasyonu planlanmış ASA 1-3 kategorisinde, 40-70 yaş arası, kombine spinal epidural anestezi tekniği uygulanan, 60 hasta dahil edildi. Hastalara L3-L4 veya L4-L5 aralığından, 3 mL heavy bupivakain (Marcain®) ile spinal anestezi uygulandı. Daha sonra epidural boşluğa kateter yerleştirildi. Epidural kateterden 10 μg adrenalin ile 10 mg lidokain yapılarak kateterin intratekal ve intravenöz alanda olmadığı gösterildi. Hastaların vaka boyunca, spinal anestezi öncesi ve sonrası, spinal anestezinin 1, 3, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 110, 130. dakikaların daki nabız, sistolik ve diastolik kan basınç değerleri, oksijen saturasyon değerleri, Bromage Skorları, takip edildi. Operasyon sonrası analjezi için kullanacakları %0.125 lik bupivakain içeren 330 ml solüsyon hazırlandı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup B için HKA cihazı, 6 ml bolus verecek şekilde, kilitli kalma süresi ise 30 dakika olacak şekilde ayarlandı ve epidural kateterden 48 saat uygulandı. Grup İ için HKA cihazı, 6 ml/saat infüzyon ve 6 ml bolus verecek şekilde, kilitli kalma süresi ise 30 dakika olacak şekilde ayarlandı ve epidural kateterden 48 saat uygulandı. Operasyon sonrası iki grup arasında 12. 24. ve 48 saatlerde ve ilk oturma ile ilk walker kullanma zamanlarındaki KAH, OAB, SpO2 değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca hasta ve cerrah memnuniyet düzeyleri, VAS,VAS-H değerleri, motor blok düzeyi, HKA cihazında denenen, verilen ve tüketilen toplam ilaç miktarları, ek olarak uygulanan analjezi miktarları ve gelişen yan etkiler iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: VAS değerleri; 24. ve 48.
Özet (Çeviri)
Objective: Our objective is to compare the effectiveness of epidural bolus administration to continuous EI in posoperative pain treatment after total hip arthroplasty. Material and Methods: 60 patients, who are planned to have hip arthroplasty operation, in ASA 1-3 category, aged between 40 and 70, receiving combined spinal epidural anlgesia, are included in the study The patients in both groups are administered spinal anesthesia with 3 mL heavy bupivakain (Marcain®) through L3-L4 or L4-L5 space. Later a catheter is placed into the epidural space. The catheter is shown not to be placed in the intravenenous space by administering 10 μg adrenalin and 10 mg lidokain. The pulse value, systolic and diastolic blood pressure values, oxygen, stauration values, Bromage Scores are recoded before and after spinal anasthesia and 20, 25, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 110, 130 minutes after administering the spinal anesthesia. 330 ml solution with %0.125 bupivacain is prepared for analgesia after operation. Patient controlled analgesia (PCA) devices are prepared. The patients are randomly divided into two groups. For Group B, PCA device is adjusted to administer 6 ml/hour bolus with 30 minutes lockout time through epidural catheter for 48 hours. For Group İ, PCA device is adjusted to administer 6 ml infusion and 6 ml bolus with 30 minutes lockout time through epidural catheter for 48 hours. The KAH, OAB and SpO2 values at hours 12, 24 and 48, and at the time first sit and walker are compared between two groups. Moreover patient and surgeon satisfaction scores, VAS and VAS-H, motor block levels, the attempted, administered and total consumed drug levels through PCA device, the extra analgesia administered and the side effects are compared between two groups.