Epidural ve intravenöz fentanilin preemptif analjezik karşılaştırılması
Comparison of preempetive analgesic effect with epidural versus intravenous fentanyl
  1. Tez No: 49004
  2. Yazar: AZNİF ÖZSOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Preemptif analjezi, cerrahi sırasında meydana gelen ağrılı uyanların hiperaljezi ve santral sensitizasyona neden olmasını önlemekte ve böylece postoperatif ağrıyı azaltabilmektedir. Daha önceki iki çalışmada intravenöz ve epidural fentanilin preemptif analjezik etkisi gösterilmişti. Biz bu çalışmada iki yöntemi karşılaştırarak, epidural yaklaşımın daha etkin olup olmadığını araştırdık. Çalışma ASA I-II grubunda, 18-75 yaşlan arasında, minör alt batın ameliyatı geçirecek olan 28 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar rastgele iki gruba aynldı, insizyondan 20 dk önce 3 ug/kg dozunda bolusu takiben 1 ug/kg/saat fentanil infüzyonu İV grubuna intravenöz yoldan, EP grubuna da L2-3 veya L3-4 aralıklanndan takılıp lidokain ile kontrol edilen 20 G kateterle epidural yoldan uygulandı. Bütün hastalar infüzyonun 15. dakikasında 5 mg/kg thiopental ve 0.5 mg/kg atracurium ile indüksiyonu takiben entübe edilip, izofluran %0.8-1.0+O2(%50)+N2O(%50) ile genel anestezi verildi. Cerrahinin bitiminde genel anestezi ile birlikte infüzyon da sonlandırldı. Postoperatif 0, 1, 3, 6, 12, 24 ve 48. saatte spontan insizyon ağnsı, 3, 6, 12, 24 ve 48. saatlerde hareketle oluşan ağn VPS ile takip edildi ve 6, 24, 48. saatlerde de 3 derece ağrı meydana getiren basınç miktarları kaydedildi. Postoperatif farklı dönemlerde ve toplam olarak hastalann meperidin tüketimi izlendi. Opioidlerle oluşan bulantı-kusma, solunum depresyonu, kaşıntı, sedasyon ve idrar retansiyonu gibi yan etkiler kaydedildi. Bütün postoperatif dönem boyunca epidural grubunda ağrı skorlan daha düşük seyretti. İki grup arasında spontan insizyon ağnsındaki fark 0, 1, 3 ve 6. saatlerde, hareketle oluşan ağrıdaki fark 12, 24 ve 48. saatlarde anlamlı bulundu. Epidural grubunda 3 derece üzerinde ağrı meydana getiren basınç miktarı 48. saatte anlamlı olarak artmış bulundu. Epidural grubunda 0-1, 12-24 ve 24-48 saatler arası dönemlerde ve toplam olarak anlamlı şekilde daha az meperidin kullanıldığı görüldü. İki grup arasında yan etki açısından bir fark saptanamadı. Elde ettiğimiz bu Verilere dayanarak cerrahi sırasında santral sinir sistemine ulaşan ağnlı uyanların spinal düzeyde bloke edilmesinin daha etkin bir preemptif analjezi sağladığı sonucuna vardık. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Preemptive analgesia may prevent the noxious inputs generated during surgery from inducing central sensitization and hyperalgesia, therefore reduce postoperative pain. The preemptive analgesic effect of fentanyl, given both intravenously and epidurally, have been shown in previously published two separate studies. In this study we tested the hypothesis that fentanyl given epidurally would be more effective in this regard, comparing it to the intravenous route. Twenty-eight ASA I-II patients, 18-75 years of age, scheduled for minor lower abdominal surgery have been studied in this trial. The patients were randomized to one of two groups. Twenty minutes prior to the incision, the patients were administered 3 ug/kg fentanyl bolus that was followed by 1 ug/kg/h continuous infusion, either intravenously or epidurally through a 20 G catheter placed via the L2-3 or L3-4 interspace and confirmed with lidocain. All the patients were intubated after induction with 5 mg/kg thiopental and 0.5 mg/kg atracurium and general anesthesia was maintained with Isoflurane 0.8-1.0 %+N2O(50%)+O2(50%) inhalation. At the completion of surgery the infusion and general anesthesia were discontinued. The spontaneous incisional pain was measured using VPS at 0, 1, 3, 6,12, 24 and 48th hours and movement associated pain was measured at 3, 6, 12, 24 and 48th hours, in the postoperative period. At 6, 24 and 48th hours, the amount of pressure that generates 3rd degree of pain has been measured. Meperidine consumption during certain periods postoperatively and total consumption was recorded. Opioid induced side effects like nausea and vomiting, ventilatory depression, pruritus, sedation and urinary retention were also recorded. During whole postoperative period the pain scores in epidural group were less than the intravenous group. The difference in spontaneous incisional pain between two groups was statistically significant at 0, 1, 3 and 6th hours, the difference in movement associated pain was significant at 12, 24 and 48th hours. The pressure intensity that can generate higher than 3rd degree of pain was significantly greater in the epidural group. We observed that the meperidin consumption in 0-1, 12-24 and 24-48 hours of postoperative period as well as total meperidin consumption was significantly less in epidural group. No difference was found in side effects between the two groups. The results of this study suggest that the blockade of the noxious stimuli reaching central nervous system at spinal level can provide more effective preemptive analgesia. 38