Müziğe maruz bırakılmanın sıçanlarda uzamsal öğrenme ve bellek üzerine etkisi
The effect of exposure to music on spatial learning and memory in rats
  1. Tez No: 636128
  2. Yazar: HİLAL ADİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Müzik, Physiology, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Çalışmalarda Mozart'ın K.448 numaralı sonatını dinlemenin uzamsal öğrenme ve belleği artırdığı gösterilmiştir. Bu etki, glutamatın N-metil D-aspartat (NMDA) reseptörünün artışına bağlanmaktadır. Bu reseptörün inhibe edilmesi, duyusal-motor kapılama sistemini bozarak, akustik irkilme refleksinin Ön Uyaran Aracılı İnhibisyon'unda (ÖUAİ) azalmaya neden olmaktadır. Bu çalışmada amacımız, sıçanların müziğe maruz bırakılması sonrası uzamsal öğrenme ve belleklerini test etmek ve müziğin NMDA reseptörleri üzerinden ÖUAİ değerlerine etkisini ölçmektir. YÖNTEM: Çalışma boyunca 19:00-07:00 saatleri arasında sıçanların yarısına beyaz gürültü, yarısına Mozart'ın K.448 numaralı sonatı dinletildi. Tüm sıçanlar 42-62. günler arasında 8 kollu ışınsal labirent test protokolüne alınarak uzamsal öğrenme ve bellekleri değerlendirildi. 72. gün her iki sesli ortam koşulunda bulunanlardan, kontrol grubu dışındaki sıçanların yarısına 3 mg/kg ketamin, diğer yarısına 0,1 mg/kg MK-801 enjekte edildikten sonra ÖUAİ test protokolü gerçekleştirildi. BULGULAR: Mozart'ın K.448 numaralı sonatı dinletilen sıçanlarda kısa süreli bellek hatası daha yüksek bulundu. Grupların kendi içinde 4 farklı test günü verileri ve bu verilerin ortalamaları karşılaştırıldığında beyaz gürültü dinleyen sıçanların 3. test gününde labirenti tamamlama süresi 1. ve 4. test gününden daha fazla olduğu görüldü. Mozart+MK-801 grubunun 74 dB ön uyarandaki % ÖUAİ değeri Mozart+Ketamin, Beyaz Gürültü+ Ketamin ve Beyaz Gürültü+Kontrol grubundan daha düşük tespit edildi. SONUÇ: Bu çalışmamız sonucunda Mozart'ın K.448 numaralı sonatına maruz bırakılan sıçanlarda kısa süreli bellek bozulurken, uzun süreli belleğin etkilenmediği görüldü. Müziğin NMDA reseptörlerine etkisi, ÖUAİ değerlerini değiştirmeyecek düzeyde olabilir. Bu durum uzun süre müzik dinletilen sıçanların strese girmesinden kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Studies have shown that listening to Mozart's sonata K.448 enhances spatial learning and memory. This effect is attributed to the increase of the glutamate N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptor. Inhibition of this receptor disrupts the sensory-motor gating system, leading to a decrease in the Prepulse Inhibition (PPI) of the acoustic startle reflex. The aim of this study is to test the spatial learning and memory of rats after exposure to the music and to measure the effect of the music on PPI values via NMDA receptors. METHODS: Half of the rats listened to the white noise and the other half listened the Mozart's sonata K.448 between 19:00-07:00 throughout the study. All rats were taken into an 8-armed radial maze test protocol and their spatial learning and memory functions were evaluated between 42-62 days. On the 72nd day, the PPI test protocol was performed after injecting 3 mg/kg ketamine in half of the rats outside the control group and 0.1 mg/kg MK-801 in the other half from those present in both audio environment conditions. RESULTS: Rats listening to Mozart's sonata K.448 made more working memory errors. Comparing the data of 4 different test days and the averages of these data within the groups, on the 3rd test day the total time to complete the session was more than the 1st and the 4th test day for the rats who listening to white noise. In the 74 dB prepulse, the PPI% value of the Mozart+MK-801 group was lower than Mozart+Ketamine, White Noise+Ketamine, and White Noise+Control groups. CONCLUSION: As a result of our study, working memory was impaired in rats exposed to Mozart's sonata K.448, while reference memory was not affected. The effect of music on NMDA receptors may be at a level that does not change the PPI values. This may be due to the stress of rats listening to music for a long time.