Tromboz riski taşıyan solid organ tümörlerinde genetik mutasyonların varlığı ve kemoterapinin mutasyonlar üzerine etkisi
Genetic mutations and the effect of chemotherapy on genetic mutations in solid organ tumours with thrombosis risk
  1. Tez No: 243483
  2. Yazar: EDA ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM UYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kanserli hastalarda koagülasyon ve fibrinolitik sistem arasındaki dengenin bozulmasına bağlı olarak tromboembolik olaylarla sık olarak karşılaşılmaktadır. Venöz tromboemboli (VTE) klinik olarak kanserli hastalarda %15 oranında görülmektedir. Tromboembolik olaylar gastrointestinal sistem, akciğer ve pankreasın müsinöz kanserlerinde daha fazla görülmektedir.Çalışmamızda kemoterapi alan ve almayan hastalarda VTE sıklığının araştırılması ve VTE ile genetik mutasyonlar arasında ilişki olup olmadığının ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmaya akciğer, meme, kolon, pankreas, rektum, mide kanseri tanısı olan 108 hasta alınmıştır. Hastalar kemoterapi alıp almadıklarına göre 2 gruba ayrıldı. Birinci grup kemoterapi alan hastalardan, 2. grup ise kemoterapi almayan hastalardan oluşturuldu. 1.gruba 63 hasta, 2. gruba ise 45 hasta alındı. Hastaların 64'ü (%58.3) erkek, 44`ü (% 41.7 ) kadındı. Olguların 29'u (%27.7 ) meme, 39'u (% 36.1 ) akciğer, 40'ı (% 36.9 ) gastrointestinal sistem kanseri tanılıydı.DVT 10 hastada (%9,2) saptandı. Bu hastaların 2'si kadın, 8'i erkekti. Hastaların 2'si meme, 1'i akciğer ve kalan 7'si ise gastrointestinal sistem kanserli hastalardan oluşmaktaydı. DVT tanılı hastaların 8'i kemoterapi alırken, 2' si kemoterapi almıyordu. Bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,128).DVT saptanıp KT alan grupta 1 hastada FVL heterozigot, MTHFR1298C için 1 hastada heterozigot mutasyon saptandı. İki hastada FV1299R heterozigot mutasyon, FXIII34L 3 hastada heterozigot mutasyon saptandı. MTHFRC677T 2 hastada heterozigot, 1 hastada homozigot olarak belirlendi. DVT saptanıp KT almayan grupta ise 1 hastada MTHFR1298C heterozigot, MTHFRC677T homozigot, FXIII34L homozigot mutasyon saptandı.Sonuçlarımız, kanserli hastalarda VTE ile ilişkili genetik mutasyonların varlığını ve ileri evre hastalarda tromboz gelişminin daha sık olduğunu göstermiştir. Ancak kemoterapinin tromboz gelişmine etkisi çalışmamızda gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Thromboembolic events (TEE) are frequently encountered in cancer patients due to distruption of balance between coagulation and fibrinolytic systems in cancer patients. The incidence of venous thromboembolism (VTE) was 15% of patients with cancer. TEE are commonly found in mucin producing adenocarcinomas of gastrointestinal tract, lung and pancreas cancer.In this study, we aimed to investigate the incidence of VTE and the association of VTE with genetic mutations in patients treated chemotherapy or no treatment. One houndred eight patients with diagnosed of lung, breast and gastrointestinal tract cancer were included in study. The patients were divided into two groups according to receiving or not receiving chemotherapy. Fisrt group was consisted of patients treated with chemotherapy (n=63), the patients received any treatment were included into second group (n=45). Sixty-four of patients (58.3%) were male, and 44 (41.7%) were female. There were twenty-nine patients (27.7%) breast cancer, 39 (36.1%) lung cancer, 40 (%36.9) gastrointestinal tract cancer.TEE was detected in ten patients. Two of them were female and the remaining eight cases were male. There were 2 patients breast, 1 lung, 7 gastrointestinal system cancer in groups with DVT. Eight out of 10 patients with DVT were received chemotherapy group, two patients were in other group. This difference was not significant (p=0,128).In groups 1 with DVT, we detected a mutation in 1 patient whom was heterozygous for FVL, 1 patient whom was heterozygous for MTHFR1298C. Two patients, heterozygous for FV1299R, heterozygous for FXIII34L was found in 3 patients. We detected a mutation in 3 patients of whom 2 were heterozygous and 1 was homozygous for MTHFRC677T. In groups 2 with DVT, in one patient, the heterozygous for MTHFR1298C was detected. In addition, we also found a homozygous for MTHFRC677T and FXIII34L in one patient.Our results suggested the occurence of genetic mutation associated with VTE in cancer patients and TEE are found frequently in patients with advanced stage. However, the effect of chemotherapy on thromboembolism could not be indicated in present study.