Beyin parankim perfüzyonunun ?Arteriyel Spin İşaretleme? tekniği ile değerlendirilmesi ve ?Dinamik Susebtibilite Kontrast'' yöntemi ile karşılaştırılması
Assessment of brain perfusion by ''Arterial Spin Labeling'' technique and comparing with '' Dynamic Suscebtibility Contrast''
- Tez No: 243484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı serebral iskemi sonrası beyin perfüzyonunun değerlendirilmesinde multifaz ASİ tekniğinin etkinliğinin araştırmak ve kontrastlı perfüzyon MR bulguları ile karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Serebrovasküler olay tanısı ile Radyoloji anabilim dalına gönderilen ve beyin MR incelemede 24'ü akut, 6'sı kronik infarkt saptanan yaşları 21-84 (ortalama 62.8 yaş) olan 14'ü kadın 16'sı erkek 30 hastaya konvansiyonel MR inceleme ve difüzyon MR inceleme sonrası multifaz ASİ ve kontrastlı perfüzyon MR inceleme yapıldı. Tüm hastalar 3T MR cihazında 8 kanallı kafa sargısı ile değerlendirildi. Kontrastlı perfüzyon incelemede 0,1mmol/kg Gadodiamid 5ml/sn injeksiyon hızıyla bolus infüzyon şeklinde verildi. Kontrastlı perfüzyon incelemede her arteryal sulama alanına, lezyon santral ve periferine; ayrıca normal beyaz cevhere konulan ortalama 1,5mm çaplı ROI ile ölçülüp haritalar çıkartıldı, perfüzyon değerleri (MTT, TTP ve TO) hesaplandı. Mevcut PASİ görüntülerinde de aynı lokalizasyonlardan intensite ölçümleri yapıldı. Hastalar infarkt çaplarına göre iki alt gruba ayrıldı. (20mm altı grup I n=19, 20mm ve üstü grup II n=11).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the efficacy of ASL technique on brain perfusion following cerebral ischemia and to compare the findings with that of the contrast enhanced perfusion MRI.Material and methods: Multiphase ASL and contrast enhanced perfusion MRI was performed following conventional and diffusion weighted MRI to 30 patients (14 female, 16 male with age range 21-84 years mean 62.8years) who were referred to radiology department with cerebrovasculary attack and diagnosed as acute infarct in 24 and chronic infarction in 6 after cranial imaging. All patients were imaged via 3T MR equipment with 8 channel head coil. Contrast enhanced perfusion imaging was performed by a bolus injection of 0.1mmole/kg Gadodiamide in 5ml/sec. Contrast enhanced perfusion measurements were carried out by ROI replacement of 1.5mm diameter on each vessel territory, center and periphery of the lesion and normal appearing white matter, and perfusion values including MTT, TTP and TO were determined with perfusion maps. Same procedure was also performed on the same locations on PASL images and intensity measurements were determined. Patients were subgrouped according to the infarct diameter as group 1 for infarct diameter less than 20mm (n=19), and as group 2 for infarct diameter 20mm or more (n=11).