Mekonyumdaki toksik metal ve eser element düzeylerinin erken doğum üzerine etkisi
Concentrations of toxic metals and trace elements in the meconium and prematurity
  1. Tez No: 243487
  2. Yazar: GAMZE ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Erken doğum, önemli bir perinatal mortalite ve morbidite nedenidir. Erkendoğumun en sık tartışılan nedenlerinden birisi çevre kirliliğidir. Hava kirliliği ile erkendoğum ilişkisini gösteren birçok çalışma vardır. Ancak, toksik metallerle yapılmışçalışma sayısı kısıtlıdır. Toksik düzeydeki eser elementlere maruz kalma ile erkendoğum ilişkisini gösteren çalışma ise yoktur. Bu çalışmanın amacı; bir sanayi şehriolan Kocaeli'de, mekonyum örneklerindeki toksik metal (kurşun, kadmiyum) ve eserelement (çinko, demir ve bakır) düzeylerini göstermek, bu düzeyler ile erken doğum,gebelik haftasına göre küçük olma (SGA), doğum ağırlığı, boyu ve baş çevresiarasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Kasım 2006 - Şubat 2009 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi TıpFakültesi'nde doğan ve/veya yenidoğan yoğunbakım ünitesinde izlenen 810 bebeğinmekonyumlarındaki metal düzeyleri, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi BiyofizikLaboratuarı'nda alev atomik absorpsiyon spektrofotometre cihazı ile ölçüldü.Analiz sonucunda tüm örneklerde, kurşun ve kadmiyum saptandı. Çinko,demir ve bakır düzeyleri bebeklerin %99,9, %72,8 ve %50,4'ünde toksik düzeylerdebulundu. Prematür grupta mekonyumdaki metal düzeyleri, term gruptakilerden dahayüksek saptandı. SGA olan bebeklerde, olmayanlara göre mekonyumdaki metaldüzeylerinin daha yüksek olduğu görüldü. Aile yerleşim yerleri veya baba meslekleriile mekonyumdaki metal düzeyleri arasında istatistiksel ilişki bulunmadı. Regresyonanalizinde, mekonyumdaki metal düzeylerinin erken doğum, doğum ağırlığı, boyu vebaş çevresi ile ilişkili risk faktörlerinin arasında yer aldığı görüldü.Sonuçlar, toksik metal ve toksik düzeydeki eser elementlere maruziyetin erkendoğum, SGA ve düşük doğum ağırlığının nedenleri arasında olduğunudüşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Prematurity is an important reason for perinatal mortality and morbidity. One ofthe most argued causes of prematurity is environmental pollution. There exist manystudies which suggest the association of air pollution and prematurity. However,studies which were done with toxic metals are limited. No study exist which showsthe association of prematurity and exposure to trace elements at toxic levels. Thepurpose of this study is to demonstrate the level of toxic metals (lead, cadmium) andtrace elements (zinc, iron, copper) in meconium samples in the industrial cityKocaeli and to search for the associaton of prematurity, small for gestational age(SGA), birth weight, birth height and head circumference with these levels.The metal levels in the meconiums of 810 infants who were born at KocaeliUniversity Medicine Faculty Hospital and/or hospitalized in the newborn intensivecare unit in between November 2006 and February 2009 are measured at thebiophysics laboratory of Cerrahpaşa Medicine University with flame atomicabsorption spectrophotometer.At the end of the analysis, lead and cadmium were detected in all thesamples. Zinc, iron and copper levels were found at toxic levels in 99.9%, 72.8%,and 50.4% of the infants. The metal levels in the meconium were determined to behigher in preterm group compared to the term group. It was seen that the metallevels in meconium were higher in infants with SGA compared to the ones withoutSGA. No statistical association were found between meconium metal levels andparent settlement places or father employments. In the regression analysis, it wasseen that the meconium metal levels were among the risc factors related toprematurity, birth weight, birth height and head circumference.The results suggest that exposure to toxic metals and trace elements at toxiclevels are among the reasons for prematurity, SGA and low birth weight.