Mekonyum, mekonyumun su ve yağ fazlarının sıçanlarda intraperitoneal verilmesinin endotelin-1, ürotensin-2 ve interlökin-8 kan düzeylerine etkilerinin araştırılması
The effects of intraperitoneal administration of meconium, water soluble meconium subfraction and lipid soluble subfraction of meconium on endothelin-1, urotensin-2 and interleukin-8 blood levels
- Tez No: 896148
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Gastroşiziste bağırsak hasarına mekonyum neden olur. Mekonyum yağ fazı İnterlökin-8 aracılı intraamniyotik inflamasyon yaparken mekonyum su fazı süperior mezenterik arter (SMA) vazokonstrüksiyonu oluşturur. İnterlökin-8 inflamatuar bir sitokin, Endotelin-1 ve Ürotensin-2 güçlü vazokonstrüksiyon yapan, bağırsak motilitesi üzerine etkili sitokinlerdir. Çalışmamızda deneysel rat modelinde mekonyumun su ve yağ fazlarının neden olduğu İnterlökin-8, Endotelin-1 ve Ürotensin-2 serum seviyeleri değişiminin bağırsak hasarına etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Steril yenidoğan mekonyumları toplanıp su ve yağ fazlarına ayrıldı. 35 rata 5 grupta intraperitoneal salin, mekonyum, mekonyumun su ve yağ fazları 5 gün uygulandı. Enjeksiyonlar öncesinde ve sonrasında 24., 72., 144. saatlerde ratların kuyruk venlerinden kan alındı. 144. saatte ratlar sakrifiye edilip bağırsak örneklerinden serozal kalınlıklara bakıldı. Serumda İnterlökin-8, Endotelin-1 ve Ürotensin-2 seviyeleri Elisa ile kolorimetrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Intestinal damage (ID) is caused by intraamniotic meconium in gastroschisis. Lipid-soluble meconium subfraction causes Interleukin-8-mediated intraamniotic inflammation while water-soluble meconium subfraction causes superior mesenteric artery (SMA) vasoconstriction. Interleukin-8 is an inflammatory cytokine, Endothelin-1 and Urotensin-2 are potent vasoconstricting cytokines that have an effect on intestinal motility. We aimed to determine the change in serum levels of Interleukin-8, Endothelin-1 and Urotensin-2 with ID caused by meconium subfractions. Materials and Methods: Sterile meconium was collected, separated into water and lipid-soluble subfractions. 35 rats in 5 groups: saline, meconium, water and lipid-soluble subfractions were administered intraperitoneally for 5 days. Blood samples were taken from tail veins of rats before injection and 24th, 72nd, 144th hours after injection. Interleukin-8, Endothelin-1 and Urotensin-2 in serum were measured calorimetrically with Elisa. At the 144th hour, all rats were sacrificed and serosal thickness of intestines was measured.