Fibromiyalji sendromlu hastalarda nörogeribildirim uygulaması
Neurofeedback intervention in fibromyalgia syndrome
- Tez No: 243488
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL DURSUN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Fibromiyalji Sendromu (FMS), nedeni bilinmeyen, yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, vücudun çeşitli yerlerinde duyarlı noktalar ve sıklıkla baş ağrısı, sabah sertliği, psikolojik bozukluklar, karın ağrısı, dismenore gibi birçok belirtinin eşlik edebildiği edinilmiş bir sistemik bozukluktur. Nörogeribildirim (NGB), kişinin kendi nörofizyolojk beyin ritimlerinin genlik, sıklık ve uyumluluklarını değiştirme yetisine yardımcı olan bir öğrenme stratejisidir.Yöntem: Bu randomize, kontrollü, tek kör çalışmada FMS tanısı alan hastalarda NGB uygulamasının terapötik etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 40 FMS'li hasta alındı. NGB grubundaki hastalara 20 seans NGB-sensorimotor ritim (SMR) çalışması yapılırken, kontrol grubunda bulunan hastalara 10 mg/gün escitalopram tedavisi 8 hafta boyunca uygulandı. Her iki grupta 18'er hasta çalışmayı tamamladı. Tüm hastalara tedavi başlangıcında, 2, 4, 8, 16 ve 24.
Özet (Çeviri)
Aim: Fibromyalgia syndrome (FMS) is an acquired systemic disorder of uncertain etiology characterized by widespread musculoskeletal pain, fatigue, increased tenderness in multiple points, and several symptoms including headache, morning stiffness, psychological disorders, abdominal pain and dysmenorhea. Neurofeedback (NFB) is an operant conditioning procedure that supports the individual?s ability to modify the amplitude, frequency or coherency of the neurophysiologic rhythyms of the brain.Method: In this randomized controlled single-blind study, it is aimed to research the therapeutical efficacy of the NFB in FMS patients. Forty FMS patients are involved the study. Twenty sessions of NFB-sensorymotor rhythm (SMR) study were given to the patients in NFB group, while 10 mg per day escitalopram treatment was given to the patients in control group. Eigtheen patients in each group completed the study. We applied a 20 sessions of NFB on eighteen patients with FMS during 4 weeks and escitalopram treatment (10 mg/day) on eighteen patients with FMS during 8 weeks.