Epinöral yapışıklığın önlenmesinde topikal Mitomisin C ve daunorubisinin etkilerinin araştırılması
Topical Mitomycin C and daunorubicin effect on epineural fibrosis
  1. Tez No: 243486
  2. Yazar: EMİN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KONURALP İLBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Postoperatif adezyon sıklığı ile ilgili henüz net bir istatistiksel veri olmamakla birlikte periferik sinir cerrahisinden sonra da en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Özellikle cerrahi başarıyı da etkileyen bu sorun ciddi boyutlarda olduğu taktirde ağrı ve ciddi nörolojik defisitlere yol açabilmektedir. Bu çalışmada amaç, epinöral skar oluşumunun önlenmesinde MMC ve DNR topikal uygulanmasının etkisinin makroskobik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesidir.Materyal- Metod : Bu çalışmada onbeş adet sıçandan iki adet deney ve kontrol grubları oluşturulurak yapıldı. Her grupta siyatik sinirler iki taraflı olmak üzere ortaya konuldu. Siyatik sinir künt disseksiyonla tibial ve peroneal dallarına ayrıldı. Böylece her bir grup için 10 adet siyatik sinir elde edilmiş oldu. Siyatik sinirin çevresindeki biseps femoris kası üzerinde tekrarlayan sürtme hareketi ile abrazyon yaralanması sağlandı. Kontrol grubunda iki taraflı ortaya konulmuş siyatik sinir üzerine salin emdirilmiş pedi, deney grubunun birincisine MMC emdirilmiş pedi, deney grubunun ikincisine DNR emdirilmiş pediler 5 dk süreyle topikal olarak uygulandı. Cerrahiden sekiz hafta sonra gruplar sakrifiye edilerek siyatik sinirler makroskobik ve histopatolojik olarak değerlendirildi.Bulgular: Çalışmamızda MMC ve DNR topikal olark uygulanmasında herhangi bir yan etki ile karşılaşmadık. Her üç grupta da cilt ve fasia-kas kavitesinin kapanmasında anlamlı bir farklılık saptanmadı(p>0.05). Gross anatomik değerlendirmede hem MMC, hem de DNR siyatik sinirin çevreye yapışıklığını belirgin ölçüde azalttığı gözlendi. Kontrol grubunda ise yoğun epinöral skar dokusu mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objects: There is no statistical data about the postoperative adhesion frequency. But it is mostly seen problem after the peripheral nerve surgery. If this problem occurs, pain and serious neurological deficits can be seen. Purpose of this study is the evaluation of macroskopic and histopathologic effects of MMC and DNR topical application over the epineural scar formation.Material-Methods: In this study we used 15 rats; made two test groups and one control group. With each group sciatic nerve exposure was made bilaterally. Sciatic nerve was divided to tibial and peroneal branches with blunt dissection. Consequently we get 10 sciatic nerve for each group. Abrasion was made by the friction of biceps femoris muscle around sciatic nerve. We put saline absorbed patties over sciatic nerve in control group, MMC absorbed patties over sciatic nerve in test group one and DNR absorbed patties over sciatic nerve other test group during 5 minutes topically. After the 8 week postoperatively, sciatic nerves of tests and control groups were evaluated macroskopically and histopathologically.Findings: We did not find any adverse effect with topically applied MMC and DNR. Within 3 groups, no significant difference was seen with skin and fascia-muscle cavity closure (p>0.05). Macroskopically, MMC and DNR decreased the adhesion of sciatic nerve to adjacent structures. There was a intensive epineural scar formation in control group.