Laparoskopik kolesistektomilerde ultrasonografi eşliğinde preemptif uygulanan transversus abdominis plan (TAP) bloğunun perioperatif dönemde opioid ihtiyacına etkisi
The effect of preemptive ultrasound guided transversus abdominis plane block on perioperative opioid use in laparoscopic cholecystectomy patients
- Tez No: 324338
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
GİRİŞ: Laparoskopik kolesistektomi, son yıllarda kolelitiazis tedavisinde altın standart haline gelmiştir. Bu ameliyatın en büyük avantajlarından biri, postoperatif ağrının daha az olması ve hastaların kısa sürede normal hayatlarına dönebilmeleridir. Ancak yine de postoperatif ağrı, bu hastaların en başta gelen sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Çalışmamızın amacı preoperatif olarak uygulanan transversus abdominis plan bloğunun, laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda perioperatif dönemde opioid ihtiyacına olan etkileri araştırmaktır.YÖNTEM: Çalışmamıza İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde taşlı kese nedeniyle laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalar dahil edildi. Olgular, transversus abdominis plan bloğu yapılıp yapılmamasına bağlı olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, perioperatif dolaşım parametreleri, VAS değerleri, postoperatif ek analjezik ihtiyacı kaydedildi.BULGULAR: ASA I-II sınıfından 34 hasta, transversus abdominis plan bloğu yapılıp yapılmamasına göre grup 1 (TAP) (n=16) ve grup 2 (non TAP) (n=18) olarak tanımlandı. Gruplar arasında demografik özellikler ve operatif veriler benzer bulundu. Grup 1 hastalarının % 12,5, grup 2 hastalarının % 55,5'unda intraoperatif dönemde fentanyl ihtiyacı olduğu belirlendi. İntraoperatif ek analjezik ihtiyacı yönünden gruplar arasında anlamlı farklılık bulundu. (p=0,01) Grup 1 hastalarının % 31,2, grup 2 hastalarının % 88,8'inde postoperatif opioid ihtiyacı olduğu belirlendi. Postoperatif ek analjezik ihtiyacı yönünden gruplar arasında anlamlı farklılık bulundu. (p=0,001) Her iki grupta da komplikasyona rastlanmadı.SONUÇ: Laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalara preoperatif olarak uygulanan transversus abdominis plan bloğunun etkin bir analjezik yöntem olduğu ve perioperatif opioid ihtiyacını azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Laparoscopic cholecystectomy is gold standart treatment for gallbladder stones. Major advantages of this surgery are, patients have less postoperative pain and return their normal lives as soon as possible. However, postoperative pain, continues to be one of the foremost problems in these patients. In this study, we investigated the effect of transversus abdominis plane block on perioperative opioid requirement.METHOD: This study included patients who underwent laparoscopic cholecytectomy for gallbladder stones, in İstanbul Medical Faculty of İstanbul University. As stated in the form of the anesthesia, two groups were formed depending on transversus the plane block is carried out. Patient demographics, perioperative circulatory parameters, VAS scores, postoperative analgesic consumption were recorded.RESULTS: 34 patients of ASA I-II class were identified as group 1 (TAP) (n=36) and group 2 (non-TAP) according to TAP block applied or not applied. Demographic characteristics and operative data were similar between groups. 12,5 % of group I patients and 55,5 % of group II patients were in need of fentanyl intraoperatively. Significant difference was found between groups in terms of perioperative analgesic consumption. (p=0,01) Postoperative opioid requirement determined in % 31.2 of Group 1 patients, and 88.8% of group 2 patients. Significant differences found between the groups in postoperative analgesic consumption. (p = 0.001) Complications were not encountered in both groups.CONCLUSION: Preoperatively administered transversus abdominis plan block to patients undergoing laparoscopic cholecystectomy is an effective analgesic method and found to decrease perioperative opioid requirements.