Arkeolojik alanlarda koruma çatıları ve gezi platformlarının düzenlenmesi: Apollon Klarios Bilicilik Merkezi örneği
Arrangement of protective shelters and walking platforms in archeological sites: Case study of Apollo Clarios Oracle centre
  1. Tez No: 243527
  2. Yazar: OĞUZHAN UYAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MİNE TANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı, arkeolojik alanlarda yer alan kültürel değerlerin korunması ve sergilenmesinde kullanılan mimari yöntemlerin irdelenmesi sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda Apollon Klarios Bilicilik Merkezi için korunması ve sergilenmesine yönelik model önerisinin hazırlanmasıdır.Tezin araştırma aşamasında, koruma çatıları ve gezi platformlarının tasarım ve uygulama süreci, uygulanmış yapı örnekleri üzerinden incelenmiştir. Arkeolojik alanlarda koruma çatıları ve gezi platformlarına duyulan ihtiyaç, mimari yapıların tasarım ve uygulama süreçleri, koruma ve sergileme işlevindeki işlevselliği irdelenmiştir.Çalışmada strüktürlerin incelenmesinin yanı sıra elde edilen verilerle Apollon Klarios Bilicilik Merkezi için model önerisi hazırlanmıştır. Koruma ve sergileme amaçlı hazırlanan model önerisi, kutsal alan geneline yönelik düzenlemeleri ve pilot uygulama alanı üzerinde gerçekleştirilen kapsamlı restorasyon çalışmalarını içermektedir. Hazırlanan model önerisi, alan genelindeki sergileme ve pilot uygulama alanındaki koruma problemine yönelik düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to prepare a model proposal for preserving and presenting Apollo Clarios Oracle Centre pursuant to the information provided by analyzing the methods used to preserve and present the cultural heritage within the archeological sites.During the research stage of thesis, the design and application process of protection roof and walking platforms have been analyzed over the applied examples. The needs for the protection roof and walking platforms at the archeological sites, the design and application process of the structures and their functionality during their protection and presentation rules were all examined.Besides analysing the structures, a model proposal has been prepared for Apollo Clarios Oracle Centre. The model proposal prepared with the purpose of protection and presentation includes the arrangements aimed for the whole area and comprehensive restoration works carried out on the pilot application area. The model proposal was prepared for the protection problem on the presentation and pilot application area.