Ticari ve endüstriyel yer değiştirmenin sonucu olarak; ''loft'' mekanlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 243571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Loft yaşamı, 1950' li yıllarda ticari ve endüstriyel yer değiştirmenin bir sonucu olarak Amerika' da, kendilerine ucuz ve kullanışlı aynı zamanda çok amaçlı kullanıma uygun mekanlara ihtiyaç duyan sanatçılar tarafından yaratılmıştır. Loft yaşamı; endüstriyel yapıların hem yaşama hem çalışma kullanımı için dönüştürülmesi faaliyeti olarak tanımlanabilir.Loftlar, ilk kez Amerika' da özellikle geniş ve yüksek açıklıklı dökme demir binaların oldukça yoğun bulunduğu Manhattan bölgesinde ortaya çıkmıştır. Bu yapıların farklı kullanımlara uygun ve kiralarının ucuz olması özellikle sanatçıların eski endüstri bölgelerini tercih etmesine sebep olmuştur. Sanatçıların çalışabilmeleri için uygun mekanlara sahip bu yapıların kullanılması ile eski üretim bölgesi sanat merkezine dönüşürken, bölgedeki köhneleşmiş ama tarihi ve estetik değeri bulunan yapıların korunması, tescil edilmesi endüstriyel mirasın korunmasına da destek sağlamıştır.Sanatçıların loftlara ilgi göstermesi, klasik arz talep ilişkisinin göstergesi olarak gayrimenkul yatırımcılarının da bölgeye ilgi göstermesine neden olmuştur. Loft pazarlama piyasasının gelişmesi, loft yaşam tarzıyla çelişerek kiraların artmasına ve loft alanlarının genişlemesine yol açarken, bölgenin eski kullanıcıları olan üretim firmaları ve işçi sınıfını daha uzak bölgelere göç etmeye zorlanmıştır. Loft yaşamının şekillenmesi ve kanunen kabul görmesi; politikacıların, devlet kurumlarının, şehir plancılarının, gayrimenkul girişimcilerinin, sanatçı olan ve olmayan kullanıcıların, iş ve ekonomi dünyasının, üst-orta sınıfın ve işçi sınıfının birbirleriyle olan olumlu ya da olumsuz ilişkilerinden oluşan uzun ve zorlu bir süreç sonunda gerçekleşmiştir.Loft yaşamının orijinal ideali, `maximum alan' ve `minimum harcama' olsa da; prensipte halen istenildiği gibi yerleşilebilen bir mekan yaratmak için çok geniş bir alana sahip olabilmektir. Loft mimari tarzının sürekliliği de buna dayanmaktadır.Anahtar kelimeler : Çok amaçlı kullanım, loft yaşamı, sanatçılar
Özet (Çeviri)
In 1950? s loft living is created by the artists who need cheap, useful and multifunctional places in America where commercial and industrial changing is seen. It is some kind of a action that turning industrial buildings to both living and working place.Lofts are seen in Manhattan region where there are a lot of cast iron constructs. These old constructions were suitable areas to work for artists. Loft living with the leader of artists, can be an art center and it improves social-cultural development. At the same time the buildings which were old could be saved with a historical and aesthetic way in loft areas.The attentions of artists towards the lofts are effected to real estate developers in a classical supply demand way. To increase loft marketing estate are made rent high in opposite of loft life style. Also the loft areas wider and wider. Because of this the old owners of these areas, the workers move to far areas. Loft living is shaped and accepted in along and hard process with relations between politicians, governments, city planners, real estate developers, artists and nonartists, work and economy world, the elite and worker class in a positive and negative way.The original ideal of loft living is ``maximum area?? but a ``minimum waste ?? but principally its aim is to get an ideal area. The continuity of loft concept is based on this attitude.Keywords : Multifunctional, loft living, artists