Değişmez alt uzay problemi
The invariant subspace theorem
- Tez No: 243590
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
?Bir X Banach uzayı üzerinde tanımlı T sürekli lineer operatörü aşikâr olmayan bir kapalı değişmez alt uzaya sahip midir?? sorusu değişmez alt uzay problemi olarak adlandırılır. Değişmez alt uzay problemine ilişkin pek az olumlu sonuç bilinmektedir.Bu çalışmada, bir E Banach latisi üzerinde tanımlı arkadaşça zayıf kompakt operatörler ve bu operatörlerin değişmez alt uzayları incelendi. Ayrıca, E bir Banach latisi olmak üzere E'den E'ye sürekli lineer operatörlerin uzayı L(E)'de operatörlerin bir koleksiyonunun değişmez bıraktığı aşikâr olmayan kapalı değişmez idealler üzerinde duruldu.Son olarak da Banach latislerinde sıkıştırmalı ayrıştırılabilirlik konusu incelenerek, her arkadaşça zayıf kompakt, yarı nilpotent operatörün sıkıştırmalı ayrıştırılabilir olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
The invariant subspace problem is the following question:“Does a continuous linear operator T on a Banach space X have a non-trivial closed invariant subspace?”. Very few positive results are known about it.In this study, it was introduced the definition of weakly compact-friendly operators and investigated the invariant subspaces of weakly compact-friendly operators. Also, it was studied on closed ideals which are invariant under a collection of operators in space L(E) of continuous linear operators from a Banach lattice E into itself.Finally, it was studied on compressionally decomposability on Banach lattices and showed that every quasinilpotent, weakly compact-friendly operator is compressionally decomposable.