CAN haberleşme protokolünün incelenmesi ve bir sıcaklık kontrol sistemine uygulanması
A review of CAN communication protocol and its application to a temperature control system
  1. Tez No: 243591
  2. Yazar: İSMAİL KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde birçok kontrol uygulaması birden çok kontrolcüye ihtiyaç duymaktadır. Bu kontrolcülerin birbirleri ile güvenli, hızlı ve düşük maliyetli haberleşmesi büyük önem taşımaktadır. Bu ihtiyaca en iyi cevap veren CAN haberleşme protokolü ile bir kontrol uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama gerçeklenirken her bir CAN düğümünde sistem güvenliği açısında zaman tetiklemeli işletim sistemi kullanılmıştır. Kontrol uygulaması olarak sıcaklık kontrolü seçilmiş ve sıcaklık sabit tutmak için PID kontrol kullanılmıştır. Tasarımda gerçeklenen yazılımın daha sonra farklı sistemlerde de kolaylıkla uygulanabilmesi amacıyla, modüler, esnek ve anlaşılabilir olmasına dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays many control applications need much more than one controller. There are tremendous efforts in the industry to establish communication between these microcontrollers safely, rapidly and economically. The problem is solved with CAN communication protocol in this thesis. When the application is realized, time triggered operating system is used in each CAN node to provide system security. The temperature control application is chosen as a case study and a PID controller is implemented to keep temperature in the set point. In order to make the system portable, so that the designed system could be integrated with other systems conveniently, modularity, readability and flexibility are taken into consideration in the development of the source code.