Mimari eğitimde simülasyon kullanımı
Use of simulation in architectural education
  1. Tez No: 243589
  2. Yazar: ALİ İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mimari eğitim süreci içerisinde öğrencilerin uygulama yapma gereksinimi duyduğu dersler bulunmaktadır. Bu sebeple mimarlık eğitimi öğrencinin aktif katılımıyla yapılmalıdır. Mimari öğreniminin her aşamasında öğrenci senaryo oluşturmak, tasarım yapmak dolaysıyla da aktif olarak eğitime katılmak durumundadır. Mimarlık eğitimi yaparak öğrenme modeline dayanmaktadır. Gerçek sistemlerin uygulamalarının eğitimde denenmesi süre ve maliyet açısından zorluklar yaratmaktadır. Yaparak öğrenmeyi destekleyen simülasyon (benzetim) modellerinin mimarlık eğitiminde kullanılması bu açığın giderilmesine yardımcı olabilir.Simülasyon gerçek hayatta incelenen bir olayın belli bir zaman diliminde gösterdiği karakteristiklerini gerçeğine en yakın haliyle tahmin etmek, gözlemlemek için olayın matematiksel, mantıksal bir modelinin geliştirilmesi ve bu model üzerinde deneyler yapılması sürecidir. Simülasyonla desteklenen öğrenim biçimi mimari eğitim sürecinde öğrencilere uygulama yapma ve tasarımlarını farklı ortamlar altında test etme imkânı sunmaktadır. Örneklerle simülasyonun mimarlık eğitimine olan katkısı incelenmiş ve yapı elemanları dersi içerisindeki merdivenler konusunun pekiştirilmesinde kullanılacak olan simülasyonun planlama ve ara yüz tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are courses in architectural education process that students need to practice. For this reason, architecture education must be performed with active participation of students. The student must create scenarios, design and thus participate in education actively at each step of architecture education. Architecture education is based on the model of learning by practicing. Trying practices of real systems in education raises difficulties in terms of time and cost. Use of simulation models supporting learning by practicing in architecture education may be helpful for eliminating this deficiency.Simulation is the process of estimating characteristics shown by an event within a certain time slice and examined in real life in the closest form to its real form, development of mathematical, logical model of event to observe and carrying out experiments on this model. Learning form supported with simulation allows students to practice and test their designs in different environments during education process.Contribution of simulation to the architecture education was studied with examples, planning and interface design of simulation to be used for supporting the subject of stairs in constructional components course.