Kürtaja başvuran kadınların kaygı durumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 24362
  2. Yazar: FERDA ULUFER ÖZBAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ EREFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırma, 24-, 5.1983 tarihinde çıkarılan“Nüfus Planlaması Kanunu”ndan yararlanarak kürtaja başvuran kadın ların so syo -demografik özelliklerini ve kürtaja başvurmala rına neden olan faktörleri belirlemek, kürtaja başvurdukla- rındaki kaygı durumlarını saptamak ve kürtaja ilk başvuran larla daha önce kürtaj olanların durumluk kaygılarını kar şılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Sigortalar Ku rumuna bağlı hastaneler ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yapılmıştır. Araştır ma kapsamına evreni temsil edecek önrek büyüklüğü olan 240 denek alınmıştır. Araştırma 1 Ocak 1991 - 50 Skin 1991 ta rihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak görüşme yolu ile uygulanan araştırmacı tarafından geliştirilmiş anket formu ve Spielberger ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş durumluk- sürekli kaygı akalası kullanılmıştır. Anket formunun kapsamında kadınların so syo-db*lik öyküleri, (gebelik, yaşayan çocuk, ölen çocuk sayısı) düşük sayıları (toplam düşük sayıları, isteyerek ve kendiliğinden172 olan düşükler) aile tipleri ve oturdukları konumlar (çekir dek, geniş aile; alt, orta ve üst konum) gebelik önleyici yöntem kullanıp kullanmamaları ile ilgili bilgiler yer al maktadır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, Ki-kare, varyans analizi ve t testi (ortalamalar arasındaki farkın önemlilik testi) kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; kadınların yeterli çocuğa sahip olma, sık gebe kalma, maddi olanaksızlıklar nedeniyle kürtaja başvurdukları saptanmıştır. Kadınların yaş ortalaması 29.9 + 0. 4-0 olup çoğunluğu ilkokul mezunu ve ev hanımıdır. Yaklaşık yarısının gebelik sayısının 5 ve 5«in üzerinde olduğu, son gebeîîk aralığının 2 yıldan daha az ve en az bir kez kürtaja başvurdukları saptanmış tır. Gebeliği önleyici yöntem kullanma oranı % 86.67 olup, kadınların ancak % 21.16' sının etkili yöntem kullandığı bildirilmiştir. Kadınların kürtaja başvurma sayılarını; yaşlarının, eğitim durumlarının, evlenme sürelerinin, ilk evlenme yaş larının, yaşayan çocuk sayılarının, gebelik sayılarının etkilediği; çalışıp çalışmama durumlarının, eşlerinin eği timleri ve çalışma durumlarının, kendilerinin ve eşlerinin kardeş sayılarının, oturdukları bölgelerin etkilemediği saptanmıştır.175 The questionairre form included... knowledge about the following; 1) The so cio-demo graphic characteristics of women (Ag*, education, employment, first marriage age, period of marriage) 2) History of pregnancies (Pregnancy, the number of dead and alive children) 3) The number of abortions (Total number of abortions delibarete and natural abortions) 4) Family types and their status. (Immediate family, large family and lower, middle, upper status). Percentage Id - Square variant analyze and t test (the importance test of the differences among averages) were used in the evaluation of data. In view of the results of the research it was seen that women attempted abortion due to having too many child ren, frequent pregnancies and a low income level in the fa mily. The average age of these women was 29»9 + 0,40, and most of them were housewife s only with primary school educa tion. It was seen that in about half of these women 1- The number of pregnancies was 5 or more 2- The last interval of pregnancy was less than 2 years 3- They had attempted abortion at least once. The percentage of the use of contra ceptive methods was 86,67 % and it was mentioned that only 21,16 % of the women used effective contraceptive methods.
Özet (Çeviri)
Kürtaja başvuran kadınların genel durumluk kaygı puanlarının ortalama 58.550» genel sürekli kaygı puanlan- larının ortalama 4-5*550 puan olduğu gözlenmiştir. Daha ön ce kürtaja başvurmuş kadınların durumluk kaygı puan orta lamaları, hiç kürtaj olmamışlara göre.daha düşük saptan mıştır. Sonuçlar araştırma hipotezini destekleyici nitelik te bulunmuştur. Araştırmanın bu sonuçları doğrultusunda, ülkemizde kadın sağlığının korunması ve kürtaja başvurmanın önlenme sinde, aile planlaması hizmetlerinin yaygınlaştırılmasının zorunlu olduğu, etkin yöntemlerin kullanımındaki başarısız lıklar sonucu ortaya çıkacak gebeliklerin kürtaj yoluyla sonlandırı İmasına gidilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu ne denle; etkili yöntemler konusunda toplumun eğitilmesi, bu eğitimin okul döneminde ders programlarına konulması, bu e- ğitimi halka verecek olan ebe ve hemşire gibi sağlık perso nelinin iyi eğitilmiş olması, önceliğin gecekondu bölgele rine verilmesi, bunlar için bütçeden yeterli pay ayrılması gerektiği önerilmiştir.175 Kürtaja başvuran kadınların genel durumluk kaygı puanlarının ortalama 58.550» genel sürekli kaygı puanlan- larının ortalama 4-5*550 puan olduğu gözlenmiştir. Daha ön ce kürtaja başvurmuş kadınların durumluk kaygı puan orta lamaları, hiç kürtaj olmamışlara göre.daha düşük saptan mıştır. Sonuçlar araştırma hipotezini destekleyici nitelik te bulunmuştur. Araştırmanın bu sonuçları doğrultusunda, ülkemizde kadın sağlığının korunması ve kürtaja başvurmanın önlenme sinde, aile planlaması hizmetlerinin yaygınlaştırılmasının zorunlu olduğu, etkin yöntemlerin kullanımındaki başarısız lıklar sonucu ortaya çıkacak gebeliklerin kürtaj yoluyla sonlandırı İmasına gidilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu ne denle; etkili yöntemler konusunda toplumun eğitilmesi, bu eğitimin okul döneminde ders programlarına konulması, bu e- ğitimi halka verecek olan ebe ve hemşire gibi sağlık perso nelinin iyi eğitilmiş olması, önceliğin gecekondu bölgele rine verilmesi, bunlar için bütçeden yeterli pay ayrılması gerektiği önerilmiştir.176 It was observed that the number of the abortion attempts were affected by their age, education level, the marriage period, first marriage age, the number of children alive, the number of pregnancies. However, these attempts were not affected by their employment and unemployment the number of both their siblings and their husbands' siblings and areas where they lived. It has been observed that general temporary anxiety levels were 58.550 and general permanent anxiety points were about 45.550 in women who attempted abortion. The average anxiety levels in women who had attempted abortion before was found to be lower than who never attempted abortion. The results obtained were found to be supportive to the research hypothesis. In view of these results it was indicated that there was a great need to make the family planning services more common in the society in order to protect the health women and to prevent abortion and the pregnancies due to failures using the effective birth control methods should be ended by abortion, Therefore it has been suggested that; 1- The public should be trained about the effective birth control methods, 2- This education should be put in schedules in schools, 3- Midwifes and nurses who give this education to public should be trained well, 4- The priority in edu cation should be given to people in slum areas, 5- A suffi cient sum of money should be allocated in the budged for all these services.