Gebelik yaşının kadınların kaygı düzeylerine etkisinin incelenmesi
The ınvestıgatıon of the effect of gestatıonal age on anxıety levels of women
- Tez No: 298809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran gebelerde gebelik yaşının kadınların kaygı düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Kesitsel özellikte olan bu araştırmanın evrenini 01.08.2010-01.11.2010 tarihleri arasında Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran gebe kadınlar, örneklemi ise araştırmaya katılmayı kabul eden 402 gebe kadın oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen 30 sorudan oluşan anket formu ile gebelerin kaygı düzeylerini belirlemek için 40 sorudan oluşan, Spielberg (1966) tarafından geliştirilen, ülkemizde geçerlilik güvenilirliği Le Compte ve Öner tarafından (1976) yapılan ?Durum-Süreklilik KaygıEnvanteri (State Trait Anxiety İnventory- STAI) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programı ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; yüzdelik hesaplama, aritmetik ortalama, ki-kare testi, student t testi, çok yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann-Whitney U testi ve Tukey testi kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilere göre; araştırmaya katılan gebelerin Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalaması 42,63± 10,56 ve Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalaması ise 46,14± 7,56 olduğu saptanmıştır. Gebelerin durumluluk Kaygı ölçeği (DKÖ) puan ortalamalarının sürekli kaygı ölçeği (SKÖ) puan ortalamalarından daha düşük olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan gebelerin tümünde belirli düzeyde kaygının mevcut olduğu saptanmıştır. Durumluk kaygı düzeylerinin; gebelerin %38,3'ünde hafif, %55'inde orta ve %6,7'sinde ise ağır olduğu belirlenmiştir. Gebelerin Sürekli kaygı düzeyleri; %18,7'sinde hafif, %76,6'sında orta ve %4,7'sinde ise ağır olarak saptanmıştır. Gebelerin yaşının, SKÖ puan ortalamalarını etkilediği, 36 yaş ve üzeri gebelerin SKÖ puan ortalamalarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur (p=0,032). Gebelerin isteyerek hamile kalma ve daha önceki gebeliklerinde sorun yaşama durumları ile DKÖ puan ortalamaları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05).Bu araştırma, gebelik yaşının kadınların durumluk kaygı düzeylerini etkilemediğini fakat sürekli kaygı düzeyini ise etkilediğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, halk sağlığı hemşireleri tarafından gebelere fiziksel değerlendirmenin yanı sıra psikiyatrik özelliklerinde göz önünde bulundurularak bütüncül yaklaşım sağlanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the effect of gestational age on anxiety levels of pregnant women among the pregnants who referred to obstetrics and gynecology clinic of Samsun Ondokuz Mayıs University, Medikal Faculty.The population of this cross-sectional study is the pregnant women who referred to obstetrics and gynecology clinic of Medikal Faculty Hospital between 01 August 2010 and 01 November 2010. Sample included 402 pregnant women who accepted to participate in the study.To obtain data, a questionnaire developed by the researcher in accordance with the literature and consisting of 30 questions was used. ?State-Trait Anxiety Inventory-STAI) which was developed by Spielberg (1966) and whose validity and reliability were confirmed by Le Compte and Öner (1976) and consisting of 40 questions was used to determine the anxiety levels of pergnant women. Data were analyzed in computer environment using SPSS 16.0 package program. For statistical analysis Chi-Square Tests, student t test, multiple oriented variance analysis (ANOVA), Mann-Whitney U Test and Tukey test were used.According to the data obtain from the study, the mean State Anxiety Scale score of pregnant women participating in the study was 42,63±10,56, whereas the mean Trait Anxiety Scale score was 46,14±7,56. Study results revealed that mean State Anxiety Scale score of pregnant women was lower than that of the mean Trait Anxiety Scale score of pregnant women. All pregnant women participating in the study had a certain level of anxiety. State Anxiety Levels of pregnant women were mild(38,3%), moderate (55%) and severe (6,7%) in all cases, whereas Trait Anxiety Levels of pregnant women were mild (18,7%), moderate (76,6%) and severe (4,7%) in all cases. It was observed thet gestastional age hade an effcet on mean Trait Anxiety Scale score. Mean State Anxiety Scale score of pregnant women aged 36 and older was higher than that of the other groups (p=0,032). The relationship between the state of being intentionally pregnant and having problems in previous pregnancies and mean State Anxiety Scale score was statistically significant (p0,05).Study results showed that gestatioanl age did not influence the state anxiety levels of pregnant women but influence the level of trait anxiety.In the light of these findings, public health nurses may provide an integrated approach to pregnant women by taking the physical and psychological evaluation into consideration.