Zeytinyağı rafinasyon atıklarından süperkritik ortamda biodizel üretimi
Biodiesel production from rafination by-products of olive oil in supercritical media
  1. Tez No: 243624
  2. Yazar: FİLİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN A. AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Zeytinyağının rafinasyonu sürecinde oluşan yan ürünlerden biri olan ?soapstock?un asitlendirilmesiyle elde edilen zeytinyağı asit yağından, süperkritik etanol ortamında 45 ml hacminde boru tipi reaktör kullanılarak deneysel ölçekte biodizel üretimi gerçekleştirilmiştir. Kullanılan hammaddenin başlangıçtaki serbest yağ asidi içeriği %85'dir. Deneyler, deneysel tasarıma dayalı olarak gerçekleştirilmiş ve dönüşüm üzerine etkili olan paramatreler sıcaklık (280-360°C), basınç (100-180 bar), etanolün zeytinyağı asit yağına hacimsel oranı (1:1-2:1), ve reaktan karışımının debisi (0.3-0.9 mL/dk) olarak seçilmiş ve dönüşüm üzerine etkileri incelenmiştir. Reaksiyon gerçekleştirildikten ve fazla alkol vakumlu döner buharlaştırıcı yardımıyla uzaklaştırıldıktan sonra elde edilen ham biodizel numunelerine kuru sodyum sülfat uygulanarak numunelerde bulunabilecek nem giderilmiştir. Serbest yağ asitlerinin etil esterlere dönüşüm oranı Response Surface Methodology kullanılarak optimize edilmiştir. Dönüşüm üzerinde en çok etkili olan parametrelerin sıcaklık ve debi olduğu tespit edilmiştir. Etanolün zeytinyağı asit yağına hacimsel oranının düşük olduğu çalışma koşullarında ve düşük debilerde %99'a kadar varan etil ester dönüşümü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of biodiesel derived from olive acid oil, which is obtained by acidification of soapstock during the refinery process of olive oil, in supercritical ethanol was investigated by using a tubular reactor of 45 ml in a bench-scale. The initial free fatty acid content of the feedstock is 85%. Experiments were performed based on experimental design, and operating conditions such as temperature (280-360°C), pressure (100-180 bar), volumetric ratio of ethanol to olive acid oil (1:1-2:1), and flow rate of the reactants mixture (0.3-0.9 mL/min) were selected as parameters to evaluate their effects on conversion. After the reaction ended and the excess of ethanol was removed by vacuum distillation, crude biodiesel samples were dried with anhydrous sodium sulfate in order to remove probable water they might contain. The conversion extent of free fatty acids to ethyl esters was optimized using a Response Surface Methodology. The most important parameters on the conversion were found as temperature and flow rate. Higher ester contents up to 99% were observed at the lower ratios of ethanol to olive acid oil and lower flow rates.