Rafinasyon işleminin bazı yemeklik yağlarda bulunan skualen miktarına etkisi
The effect of refining process on the squalene amount in some vegetable oils
- Tez No: 237965
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET NERGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1906 yılında ilk olarak köpek balığı karaciğerinde tespit edilen skualenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri anlaşıldıkça bu konuda yapılan araştırmalar hız kazanmıştır. Başta zeytinyağı olmak üzere bitkisel yağların içeriğinde skualenin minör bileşen olarak bulunması bu çalışmayı yapmamızda oldukça etkili olmuştur.Ülkemizde yaygın olarak tüketilen bitkisel yağların önemli bir kısmını zeytinyağı, ayçiçeği, soya, kolza ve mısır yağı oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada yağların ham (işlenmemiş) hali ile rafinasyon kademelerindeki skualen miktarları kıyaslanmıştır.Analiz sonuçlarından elde ettiğimiz veriler, diğer çalışmalardaki sonuçlara uygun olarak skualenin bitkisel yağların rafinasyonu sonucunda azaldığı görülmüştür. Bitkisel yağlarda bulunan skualen miktarına rafinasyon işleminin etkisinin istatistiksel olarak önemli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As the positive effects of squalene, which was first found in shark liver in 1906, on human health has been discovered, research on this topic became more popular. Since squalene is present in most vegetable oils, especially in olive oil, we were eager to do this research.The most commonly consumed vegetable oil types in our country are olive, sunflower, soybean, colza and corn oils. In this study, the amount of squalene was analysed in those oils and compared between the crude oils and consecutive steps of refining process.The data obtained from the analysis show that, squalene content reduce as an effect of refining process. The effect of refining process on the amount of squalene in vegetable oils was found to be important statistically.