Rafinasyon kademelerinin 3-MCPD ve glisidol esterleri oluşumu üzerine etkisi
Effect of refining steps on formation of 3-MCPD and glycidol esters
  1. Tez No: 382574
  2. Yazar: MANOLYA KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ YEMİŞÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, rafinasyon işlem basamaklarının zeytinyağı, palm yağı ve tohum yağlarında 3,monokloro propan 1,2 diol (3-MCPD) esterleri ve glisidol esterleri oluşumu üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla incelenecek yağ örneklemeleri rafinasyon girişi, degumming çıkışı, ağartma çıkışı ve deodorizasyon çıkışından alınmıştır. Örnekler, işletme koşullarından ve hammadde özelliklerinden kaynaklanan farkın irdelenebilmesi amacıyla zeytinyağı rafinasyonu yapan iki işletme ve palm yağı rafinasyonu yapan iki işletmeden sağlanmıştır. Ayrıca tohum yağlarını temsilen de bir işletmeden de ayçiçeği yağı ve mısırözü yağı örnekleri temin edilmiştir. Alınan örneklerde toplam 3-MCPD esterleri ve glisidol esterleri miktarı, German Society for Fat Science (DGF) C VI 17(10) standart yöntemi kullanılarak, gaz kromatografi kütle spektrometresi (GC-MS) ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler Varyans Analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiş ve rafinasyon işlem basamaklarının 3-MCPD esterleri ve glisidol esterleri oluşumu üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of refining steps on 3, monochloroprophan 1.2 diol (3-MCPD) esters and glycidol ester formation in olive oil, palm oil and seed oils has been studied. For this purpose, samples have been collected before refining, and at exits of degumming, bleaching and deodorization. The samples were obtained from two olive oil and two palm oil refining plants in order to examine the differences arising from the operating conditions and the raw material quality. Moreover samples of sunflower oil and corn oil were also taken from one oil refinery to represent seed oils. Total amount of 3-MCPD and glycidol esters has been analysed by using standard method of German Society for Fat Science (DGF) C VI 17(10) via gas chromatography mass spectrometer (GC-MS) for the samples which collected throughout the study. Data obtained were evaluated by analysis of variance (ANOVA) and the effect of refining steps on formation of 3-MCPD and glycidol esters were investigated.