Güneş enerjisi kaynaklı ısı pompası destekli ısıtma sistemlerinin termodinamik ve termoekonomik analizi
Thermodynamic and exergetic analysis of solar heat pump assisted heating systems
- Tez No: 243632
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışmada özellikle kış ayları için fosil yakıt tüketimini minimuma indirgeyebilmek amacı ile bedava bir kaynak olan ve ülkemizde de bol miktarda bulunan güneş enerjisinden faydalanarak binaların ısıtılmasında kullanılabilecek bir sistem geliştirilmiş ve bu sistemin verimliliği matematiksel olarak nümerik yöntemle araştırılmıştır.Öncelikle bu çalışmada güneş enerjisi kaynaklı ısı pompası destekli ısıtma sisteminin performans incelemesi yapılmıştır. Bunun için Türkiye'nin güneş bakımından daha zengin olan güney bölgelerinden Antalya ili ele alınmıştır. Yıl boyunca güneş enerjisinin kullanılabilirliği incelenmiş ve bu enerji kaynağı kullanılarak ısı pompası desteği ile binaların ısıtılmasındaki uygulanabilirlik alanları belirlenmiştir. Bununla birlikte güneşin tek başına yeterli olmaması durumunda, yardımcı enerji kaynağı destekli bir sistem kurulması düşünülmüştür.Tüm bunları belirleyebilmek için sistemin enerji ve ekserji analizleri yapılmış güneş enerjisi kaynaklı ısı pompası destekli ısıtma sisteminin avantajı ile kayda değer bir enerji tasarrufu olup olmadığı ve sistemin verimliliği araştırılmıştır. Güneş enerjisinin sistem tarafından ne kadar etkili kullanıldığını, ısı pompasının getirdiği avantajları araştırmak için termodinamik ve termoekonomik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; a system has been developed which can be used for heating buildings by utilizing solar energy, which is free and abundant in our country, with the aim of minimizing fossil based fuel consumption especially at wintertime and this system's efficiency has been analyzed mathematically with numerical methods.First of all; in this study the performance of a solar heat pump system is examined. The city of Antalya is chosen for this study which is in the southern region of Turkey with an abundant source of solar energy. The usability of solar energy throughout the year is examined and its application areas in building heating with the utilization of heat pumps are determined. In addition an auxiliary system with an alternative energy source is considered in case solar energy is insufficient by itself.In order to determine all of the above; energy and exergetic analysis of the system is performed. The advantages of the solar heat pump heating system is studied considering the amount of energy saved and the efficiency of the system. Thermodynamic and thermoeconomic analysis has been carried out in order to determine how effectively the solar energy is utilized by the system and the advantages of solar heat pump.