Kompozit elemanların tasarımı ve mevcut betonarme yapıların kapasitelerinin belirlenmesi ve güçlendirilmesi
Design of composite members and evaluation and retrofit of existing concrete buildings
  1. Tez No: 243668
  2. Yazar: HÜSEYİN KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı kompozit elemanlarının tasarımı ve betonarme yapıların çelik elemanlarla güçlendirilmesidir.Öncelikle kompozit kesit ve kesme birleşimi tanımlanmıştır. Kompozit yapı elemanlarının dizayn yöntemleri ve dizayn tahkikleri gösterilmiştir. Kompozit ve çelik yapı çözümleri ile konu detaylandırılmıştır.Sonra betonarme yapı elemanlarının ve yapı sisteminin kapasite kavramlarına değinilmiştir. Yapı kapasite hesabında doğrusal olmayan artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi anlatılmıştır. Kapasite hesabından sonra betonarme yapılarda elemanların ve yapı sisteminin çelik elemanlarla güçlendirilmesi anlatılmıştır. Son olarak iki katlı betonarme yapı çelik diyagonaller ile güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the design of composite members and retrofitting of reinforced concrete structures with steel members.Primarily, composite section and shear connections are defined. Design principles of the composite structural members and verifications of design are indicated. This subject is detailed with the solution of steel and composite structure.After that, capacity concept of the structural members and structural sytems of the reinforced concrete structures are mentioned. Nonlineer static analysis is explained in structural capacity calculation. After the capacity calculation, retrofitting of reinforced concrete structural members and system is described with steel member. Finally, two storey building is retrofitted with steel bracing