WCDMA (wideband code division multiple access) radio network
WCDMA (geniş band bölmeli çoklu erişim) radyo şebekesi
  1. Tez No: 243673
  2. Yazar: EMRE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mobil teknolojilerin hayatımıza girmesi ile insanların telefonları ile sadece ses iletimi yapmayıptelefonları aracılığı ile data hizmetlerini alıp çoklu ortam uygulamalarından faydalanma istekleriortaya çıkmıştır.Kullanıcıların istekleri ile orantılı olarak radyo şebekesinin kullanıcı başına sağladığı hız seviyeside artmaktadır. 3. nesil haberleşme sistemlerinin hayatımıza girmesi ile yüksek hızlarda dataindirilebilmekte ve inter aktif çoklu ortam uygulamalarıda etkin bir biçimde kulanılmayabaşlanacaktır.Mobil teknolojilerin arkasında bulunan radyo şebekelerinin iyi planlanmış olması kullanıcılarınkapasite, kapsama ve kalitesini etkileyen en önemli faktördür. İyi planlanmış bir radyo şebeke ilekullanıcıların yüksek hızlarda her bulundukları ortamda şebekeye erişimleri sağlanabilir. Radyoşebekesini planlarken hedeflenen kapsama, kalite ve kapasite değerlerine mümkün olan en azistayon ile ulaşabilmek önemlidir.Bu çalışmada, hedef olarak belirlenen kapsama, kalite ve kapasite değerleri ışığında oluşturulanradyo şebekesi için gerekli olan istasyon sayıları belirlenip, bu belirlenen istasyonların radyoşebeke kalitesini en üst düzeyde tutacak noktalara yerleştirilmesi konusunda teorik 3. nesil radyoşebeke şehir planlama örneği yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the mobile technologies getting in our lives, the humans have not only sent voice with theirmobile phone but also have wanted to benefit from the multimedia applications as receiving dataservices with their mobile phone.Data rate level per user supplied by radio network has also increased in proportion to the user?sdesires. By getting the third generation communication system, the data in high speeds can bedownloaded and inter active multimedia applications will also start to be used efficiently.For the radio networks behind the mobile technologies planned well is the most important factoreffect the coverage, capacity, and quality. It can be provided for the users to access network withhigh speeds wherever they are under coverage of a well planned radio network. While planningradio network, it is important to reach the demanded capacity, coverage and quality values withthe possible minimum base station.In this study, number of the stations needed for the radio network should be specified with thedetermined target coverage, capacity and quality values, and in order to place the points inholding the maximum level of radio network quality of these specified base stations about thirdgeneretion radio network city planing sample is done.