Geniş bant kablosuz ağlarda sembolik modülasyonların hata analizi
Error analysis of symbolic modulation in broadband wireless networks
  1. Tez No: 367596
  2. Yazar: İBRAHİM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN TAĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sayısal haberleşme sistemleri kod bölmeli çoğullama kullanarak çoklu erişime imkan tanıyan protokoller yardımıyla sayısal veriyi karşı tarafa minimum hata ile ileten sistemlerdir. Bu sistemlerde veri taşıyıcısının fazı, frekansı ve genliği belli bir kurala göre yüksek hızlarda anahtarlanarak (PSK, FSK ve ASK) sayısal veri kodunu temsil için semboller üretilir ve bu semboller iletişim kanalından karşı tarafa gönderilir. Daha sonrada alıcı tarafında tekrar sayısal veriye dönüştürmek suretiyle sembolik haberleşme gerçekleştirilir. Bu teknolojiye kısaca Geniş Bantlı Kod Bölmeli Çoklu Erişim -Wide Bant Code Division Multiple Access (W-CDMA)- sistemi denir. Bu sistemlerin veriyi karşı tarafa aktarımında seçilen sembolün, diğer bir değişle anahtarlama vasıtasıyla yapılan modülasyonun, iletim kanalında sahip olduğu performansa dair birçok çalışma yapılmış ve yapılmaktadır. Ayrıca iletim kanalında sinyale karışan gürültü oranı ve bu orana göre oluşan hata da merek konusudur. Bu çalışmada W-CDMA sistemi detaylı bir şekilde anlatılmış ve bu sistemde kullanılan BPSK PSK ve QAM gibi sembolik modülasyonların sinyalin gürültüye oranı (SNR) ile Gauss gürültü kanalında yapılan iletişim neticesinde meydana gelen bit hata oranı (BER) in değişimi incelenmiştir. Bu bağlamda elde edilen sonuçlar değerlendirilerek W-CDMA sisteminde sembolik modülasyona dair kapsamlı bir hata analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital communication systems are those systems that transmits digital data from one point to another with a minimum error using code division multiplexing with particular protocols designed for multiple access. In these systems the phase, frequency and amplitude of carrier are keyed at higher frequencies to produce symbols that represent digital data codes and sends these symbols through communication channel. Afterward via resolving these symbols into digital codes symbolic communication is achieved. Shortly, this technology is called Wide Band Code Division Multiple Access (W-CDMA) system. Many studies have been performed and being executed on analyzing the performance of the symbol chosen, in other words the modulation carried out by keying, for transferring the data through the communication channel. Moreover the noise rate interfering to the signal through the communication channel and the error arose from this rate is being a matter of wonder. In this study W-CDMA system is expansively explained and the change of bit error rate (BER) with respect to signal to noise ratio (SNR) through communication channel was analyzed with regard to the symbolic modulations such as BPSK, PSK and QAM. From this point of view, the obtained results were evaluated and a comprehensive error analysis for symbolic modulation in W-CDMA system was accomplished.