Using kalman filtering methods for image restoration
Kalman süzgeci kullanarak imge onarımı
- Tez No: 243684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Görüntü işlemede karşılaşılan yaygın problemlerden biri verilen bozuk bir görüntüyü kullanarak onarım yapmaktır. Bu problem genelde görüntü onarımı olarak adlandırılır. Görüntü onarımı problemini çözmek için onarım modellerinin ya da doğrusal süzgeçlerin kullanılması gibi bir çok yaklaşım vardır. Bu tezde, görüntü onarımı için doğrusal süzgeç yöntemlerinden biri olan Kalman süzgeci yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla, iki farklı görüntü onarım problemi tanımlanmış ve her bir problem için farklı Kalman süzgeci yöntemi kullanılmıştır. Tezin birinci bölümünde, çoklu çerçeveden oluşan bir görüntü için basit bir skalar Kalman süzgeci yöntemi uygulanmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise gürültülü görüntüler üzerinde iki boyutlu tam düzlemli blok Kalman süzgeci yöntemi kullanılmıştır. Benzetim sonuçları görüntü onarımında kullanılan diğer yöntemlerden bir kaçıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A common problem in image processing is the restoration of an image from a given corrupted version. This problem is generally known as image restoration. There are various approaches to solve this problem like using restoration models or linear filtering. In this thesis, one of the linear filtering methods named Kalman filtering has been used for image restoration. For this purpose, two different image restoration scenarios have been defined and two different versions of Kalman filtering methods have been used for each of the scenarios. In the first part of the thesis, a simple scalar Kalman filter method is used for an image that contains multiple frames. In the second part of the thesis, a two-dimensional (2-D) full-plane block Kalman filter is used to restore noisy images. Simulation results are compared with some of the other restoration techniques.