Elastan iplik kullanımının kumaş özelliklerine etkileri
The effects of using elastane yarns on fabric properties
- Tez No: 243685
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, elastan iplik kullanımının kumaş patlama mukavemetine, kopma mukavemetine ve uzama özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bunun için diğer tüm özellikleri aynı, sadece elastan oranı farklı olacak şekilde kontrollü koşullarda üretilmiş poliamid kumaşlar ve piyasada bulunan ticari kumaşlar arasından seçilen kumaş örnekleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular varyans ve korelasyon analizleri yapılarak değerlendirilmiş ve kumaş kopma mukavemeti ile patlama mukavemeti testleri sonuçları arasında istatiksel açıdan önemli korelasyon katsayıları belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada uzama testi sonuçları ile patlama ve kopma testleri sonuçları arasındaki ilişkiyi gösteren korelasyon katsayıları da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of elastane yarn on bursting strength, tensile strength and stretch properties of fabrics were investigated. Poliamid fabrics have been woven under controlled conditions so that only the percentages of elastane yarns within the fabrics differ. The manufactured fabrics have been compared with the trade fabrics which were chosen from among the available ones in the market. The obtained findings were evaluated by analiyses of correlation and variance. Statistically significant correlation coefficients between tensile strength and bursting strength of fabric test results were found. Furthermore in the study, correlation coefficients which have indicated to relationships between stretch test results and bursting and tensile test results were also determined.