Demirci havzası (İçikler çevresi) doğu kenarının jeolojisi
Geology of eastern margin of Demirci basin (İçikler)
  1. Tez No: 243686
  2. Yazar: AYKUT SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Demirci havzası batı Anadolu'da yer alan KD doğrultulu graben yapılarından birisidir. Bu çalışmanın amacı, Demirci havzasının doğu kenarının jeolojik özelliklerinin incelenmesini oluşturmaktadır. Çalışma, bölgenin genel jeolojik gelişimi, bölgede yer alan İçikler lateritik ? saprolitik Au ? Ni cevherleşmesinin jenezi, Saraycık jeotermal alanın gelişimi ve özellikleri ile yapısal öğelerin bölgenin jeolojisi ve Au ? Ni cevherleşmesine etkisini içermektedir.Çalışma alanı, Gediz grabenin kuzey horstu, Simav grabenin ise güney horstunda gelişen KD uzanımlı Demirci grabeninin doğu kenarında yer alan İçikler ve çevresini içermektedir. Bölgenin temelini, paleozoyik yaşlı Menderes masifine ait şist, gnays ve mermer türündeki metamorfikler oluşturmaktadır. Bu temel üzerende ise bindirme fayları ile yerleşmiş, üst kretase yaşlı derin denizel kabuk ürünleri olan serpantin, harzburjit, dunit ve kireçtaşlarından meydana gelmiş ofiyolitik dilinimler bulunmaktadır. Havza dolgu kayalarını ise temeli açısal uyumsuzlukla örten miyosen yaşlı kırıntılı ve karbonatlı sedimanlar ile yine miyosen yaşlı Asi tepe volkanikleri oluşturmaktadır. En üstte yer alan birimler ise güncel oluşumu devam eden alüvyon ve traverten birimleridir.Bölgede üç farklı yapısal öğe tespit edilmiştir. Bunlar; Demirci havzasını oluşturan KD uzanımlı verev atım bileşene sahip normal faylar, DKD ve BKB uzanımlı eğim atımlı normal faylar ve bu iki grup fayı da kesen BKB ? DGD uzanımlı en genç öğeler olan doğrultu atımlı faylardır.Çalışma alanı içerisinde, Yumuklar köyünün 3km KB'ında İçikler lateritik ? saprolitik sistemin gelişmiş Au ? Ni cevherleşmesi yer alır. Yapılan arazi çalışmaları ile araştırma alanında ki Au cevherleşmesinin, petrografik ? oksidasyon ? alterasyon ve mineral içeriği bakımından lateritik ? saprolitik altın yataklarıyla benzer özellikler taşıdığı anlaşılmıştır. Bu tür yatakların lateritik nikel oluşumları ile birliktelik sunması, çalışma alanı içerisindeki yüksek nikel anamolilerini açıklamaktadır.Borlu ilçesinin 15km KD'sunda yer alan Saraycık jeotermal sistemi, KD uzanımlı normal faylar ile BKB ? DGD uzanımlı doğrultu atımlı fayların kesişim noktasında gelişmiştir. Bu sistemin varlığı bölgedeki gömülü sokulumların varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Demirci Basin is one of the NE-trending graben structures in Western Anatolia. The aim of this study is to understand the geological features of the Eastern parts of Demirci Basin. Thesis also comprises the genesis of lateritic-saprolitic Au-Ni mineralisation in Icikler village, development of Saraycik geothermal area and effects of structural features that dominate with general geology and Au-Ni mineralization?s in the property.Study area that is developed on the Northern wings of Gediz Graben and Southern wings of Simav Graben, is located around İçikler village, on the Eastern parts of Demirci Graben. Basement units of the property comprise Paleozoic-aged schist, gneiss and marbles that are generally called as Menderes Massive. Cretaceous-aged ultramafic to mafic volcanics overlie basement rocks with thrust faults. Miocene sedimentary rocks overlie basement and mafic volcanics with angular unconformity. Sedimentary rocks upgrade into calc-alcali type andesitic Asi Tepe volcanic unit. Quartanery Alluvium unit which includes travertine and clastic rocks, completely overlie basement units with unconformity.Three different structural features are identified in the property. These are; NE-trending normal faults that form Demirci basin, ENE-WNW trending normal faults and WNW-ESE trending strike-slip faults which cut other previous structural features.Icikler Au-Ni lateritic-saprolitic mineralisation is located 3 km NW of Yumuklar village in Demirci basin. Field observations with petrographic-oxidation-alteration and mineral genesis well correlates with other world-class lateritic-saprolitic gold deposits. Higher nickel values in the property could be defined by lateritic nickel mineralisation systems.Saraycik geothermal area that is located 15 km Northeast of Borlu town is formed by the junction of NE trending normal faults and WNW-ESE trending strike-slip faults. This system also could highlight buried mineralized intrusions in the property.