Gamma ışınlarıyla irradiye edilmiş memecik zeytin çeşidi bitkilerinde büyüme gücü, kendine verimlilik ve meyve kalitesi üzeride araştırmalar
- Tez No: 24369
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİNAZ GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
- 73 - ÖZET Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümün de 1990 - 1991 yılları arasında, üç farklı dozdaki (4500, 3500, 3000 R) Co60 kaynaklı gamma ışını ile muamele edilmiş olan V2 safhasındaki Memecik zeytin çeşidinde; bitki boyu, sürgün uzunluğu ve boğum arası mesafe incelenerek radyasyon uygulamasının bodurlaşmaya etkisinin olup olmadığını araştır mak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Ayrıca, deneme materya lini oluşturan Memecik zeytin ağaçlarının meyveleri ve çekir dekleri ile yag, kuru madde ve nem oranı incelenmiş ve kendi- leme oranı araştırılmıştır. Sürgün uzunluğu ve boğum arası mesafe ölçümü bitkinin üst, orta ve alt bölümünde ve her bölümün de dört yönünde gerçekleştirilmiştir. Kendi lemede ise, yaklaşık 200 - 250 to murcuk izole edilmiş ve daha sonra meyve tutumu tesbit edil miştir. Meyve ve çekirdek ölçümleri ise hasat edilen meyve lerden rastgele seçilen 25 meyve ve bunların çekirdeklerinde yapılmıştır. Yag oranını tespit etmek için soxhlet yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca kurumadde ve nem oranları da saptan mıştır. Elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenmiştir. 1.) 4500, 3500, 3000 R uygulanmış bitkilerde bitki boyu bakı mından bir farklılık tespit edilmiştir. 4500 R uygulanan bit kilerde bitki boyu 332 - 239 cm arasında, 3500 R uygulanan larda 306 - 222 cm, 3000 R uygulamada ise 351 - 185 cm ara sında değişim gösterirken kontrol ağacı 275 ile ara değere sahip olmuştur.- 74 - 2.) Radyasyon uygulaması yapılmış bitkiler arasında is tatistik! farklılıkların bulunduğu vegatatif gelişme paramet relerinden bir yıllık sürgünlerin ortalama uzunluğu 4500 R uygulanan bitkilerde 10.50 - 5.31 cm arasında değişirken en az sürgün uzunluğu 3. sıranın 7. ağacı, kontrol ağacı, 3. sıra nın 5. ağacında tespit edilmiştir. Boğum arası mesafe değerle ri ise 1.438 - 1.085 cm arasında yer almıştır. 3500 R uygu lanan bitkilerde ise boğum arası mesafe 1.377-1.144 cm değer leri arasında değişirken sürgün uzunluğu en fazla olan bitki kontrol, sürgün uzunluğu ve boğum arası mesafe bakımından en düşük değere sahip olan bitki isel3. sıranın 2. ağacı olmuştur. 3.) Kendi leme sonucu en yüksek meyve tutumu, 3500 ve 4500 R'- lık uygulamanın yapılmış olduğu 15. sıranın 1. ağacı ile 3. sı ranın 7. ağacında {% 5.38) görülmüştür. Genelde, incelenen tiplerde meyve tutumu çok düşük olup % 2.45 - 1.40 arasında değiştirmiştir. 4. Meyve ağırlığı, meyve eni, boyu ve indeksi bakımından uy gulama yapılmış bitkilerde farklılık gözlenmiştir. Buna göre 4500, 3500 3000 R uygulanan bitkilerde en fazla ortalama mey ve ağırlığına kontrol sahip olurken en az meyve ağırlığına 2.067 gr ile 1.9819 - 1.7100 cm arasında, meyve boyu 2.535 - 2.086 cm arasında değişim gösterirken 3500 R uygulanan bitki lerde bu değerler 1.938 - 1.749 cm ve 2.381 - 2.082 cm ara sında, 3000 R uygulananlarda ise 2.004 - 1.4012 ve 2.6088 - 1.7344 cm arasında değişim göstermiştir. 5.) Meyve eti oranı ise yine uygulama yapılmış olan bitki-- 75 - lerde farklılık göstermiştir. 4500 R uygulanan bitkilerde bu oran % 96.28 - % 89.90 değerleri arasında 3500 R' lık uygula mada % 91.89-* 89.85 ve 3000 R'lık uygulamada % 93.87 -86.74 değerleri arasında yer almıştır. 6.) Çekirdek ağırlığı, çekirdek eni ve boyuna ait verilerin değerlendirilmesinde ise en fazla çekirdek ağırlığına kontrol sahip olmuştur. Diğer bitkilere ait çekirdek ağırlıkları ise 0.411 - 0.208 gr değerleri arasında değişim göstermiştir. Çe kirdek eni ve boyu ise 4500 R uygulanan bitkilerde sırasıyla 0.8828 - 0.5848cm, 1.890 - 1.220 cm, 3500 R uygulananlarda 0.738 - 0.668, 1.558 - 1.395 cm. ve 3000 R uygulananlarda ise 0.7376 - 0.5136 cm, 1.6438 - 1.2483 cm değerleri arasında de ğişmiştir. 7.) 4500, 3500, 3000 R uygulama yapılmış bitkiler arasında yag kuru madde ve nem oranları bakımından kontrol bitkisine nazaran farklılık saptanmıştır. 4500 R uygulanan bitkilerde yag oranı % 30.30 - 20.51 değerleri arasında değişirken, kuru madde oranı % 69.69 - 62.42 değerleri arasında nem oranı ise % 37.58 - 30.31 değerleri arasında değişmiştir. En fazla yag oranı 3. sıranın 7. ağacında gözlenmiştir. 3500 doz uygulanan larda ise yag oranı bakımından 13. sıranın (% 38.77) ilk sıra da yer almıştır. 3000 R uygulanan bitkilerde yag oranı % 39.36 - 16.09 değerleri arasında değişim göstermiş tir. En faz la yag oranı 9. sıranın 2. ağacında saptanmıştır. Kuru madde o- ranı ise % 66.66 - 46.67 değerleri arasında değişirken % nem oranı % 53.33-33.34 değerleri arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
- 76 - SUMMARY This research was carried out at Ege University Faculty of Agriculture Department of Horticulture in 1990 and 1991 on olive trees gamma radiated at three levels from a Co'“ source with the aim of finding out the effect of radiation on dwarfing by measuring the tree height, shoot growth and internodium lenght of trees at V2 stage belonging to the Memecik variety. The fruits and pits of the treated plants were investigated and oil, dry matter and moisture contents were determined. Fruit set percentage were also found out by selfing. Shoot and internodium lengths were measured at tha top, middle and bottom portions of the tree and from the four main directions. In the selfing trial, 200 - 250 buds were isolated, and the fruit set ratios were determined. Fruit and pit sizes were measured on samples comprising % 25 randomly selected fruits. The oil content was determined by the Soxhlet method. The dry matter and moisture contents were found by drying in the oven. The results obtained can be summarized as follows: 1) A significant variation was observed among the plants treated at levels 4500, 3500 and 3000 R interms of tre height The tree height of the plants treated at 4500 R raged between 332 and 239 cm, the 3500 R treated ones ranged between 306 and 222 cm and 3000 R treated between 351 and 185 cm. Conrtol tree possesed an intermediate value with 275 cm.- 77 - 2) The radiated trees were found to differ in respect to the lenght of one year old shoots, a parameter of vegetative growth. The average shoot lenght of 4500 R treated trees varied between 10.50 and 5.31 cm. The lowest values were obtained on the 7th and 5th trees on the 3rd row and on the control tree. The internodium lenght values ranged between 1.438 and 1.085 cm. In plants treated at 3500 R level, the internodium lenght changed between 1.377 and 1.144 cm. In this group, the maximum shoot lenght value was obtained on the control, tree whereas, the minimum internodium lenght value was obtained on the 2nd tree on 13 th row. 3) In selfing, the highest percentage of fruit set was found on the lst tree on the 15th r0w and 7th tree on the 3rd rDw (.6538) treated at 3500 and 4500 R levels respectively. In generaly, the fruit set was quite low and ranged between 2.45 and 1.40 %. 4) Significant variations were determined among the treated trees in terms of fruit weight, fruit width and lenght and index. The highest fruit weight was found in the control sample, the lowest (2.067 gr) on the other hand, was obtained on 4th tree on the 8th row. In 4500 R treated plants, the fruit width ranged between 1.9819 and 1.7100 cm and fruit lenght between 2.535 and 2.086 cm. These limits were 1.938 - 1.749 cm and 2.381 - 2.082 cmrespectiwely for 3500 R treated trees. In the 3000 R treated group, fruit width changed within 2.0004 and 1.4012 cm, range, whereas, lenght between- 78 - 2.6088 and 1, 7344 cm. 5) The flesh ratio of the fruits also varied in the treated trees. The ratios ranged between 96.28 and 89.90 % in the 4500 R - treated group. 91.83 and 89.85 % in the 3500 R - treated group and 92.62 and 88.13% in the 3000 R - treated group. 6) In the evaluation of data related to pit weight, pit width and lenght. The heaviest pits were found on the fruits of the control tree. Average pit weights changed between 0.411 and 0.208 gr. The average pit width and lenght values ranged between 0.8826 and 0.5848 cm and 1.890 and 1.220 cm in the 4500 R - treated group, respectively. These limits were found a 0.738 and 0.668 cm and 1.558 and 1.385 cm in the 3500 R - group and 0.7376 and 0.5136 cm and 1.6438 and 1.2483 cm in the 3000 R - group, respectively. 7) The trees radiated at levels of 4500, 3500 and 3000 R were found to be significantly different than the control tree in respect to oil, dry matter and moisture contents. In the 4500 R - treated group the oil content varied between 30.30 and 20.51 % the dry matter between 69.69 and 62.42 % and moisture between 37.58 and 30.31 %. The highest oil content was determined on the 7*h tree of the 3rd rQw. Within the 3500 R- treated group, the 1st tree on the 13* h row ranked the first (38.77 %) and control the lost (19.04 %) in terms of oil content. The oil content ranged between 39.36 and 16.09 % within the 3000 R - treated group. The highest value for oil- 79 - content was obtained with the 2*”! tree on the 9th row. The dry matter contents varied between 66.66 and 46.67 %, and the moisture contents between 53.33 and 33.34 %.