Farklı özelliklerdeki topraklara sürülerek karıştırılan farklı miktarlardaki bitki artıklarının labaratuvar koşullarında erezyona etkisi
- Tez No: 24368
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN TAYSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
-54- ÖZED Bu çalışmada farkla özelliklere sahip toprakla ra bitki artıklarınm(malç) karıştırılarak uygulanması nın toprak özellikleriyle birlikte erozyona etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Toprakların özellikleri ile farklı miktarlardaki malç uygulamalarının toprak kaybı üzerine etkisinin belirlenmesi bu konuda ileride yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır* Araştırma materyali olan topraklar 8 mm. »lik elekten geçirilerek 50x100x15 cm. boyutlarındaki par sellere yerleştirildi ve yapay yağış yağdırıldı. Her toprak örneğinde şahit, 125, 250, 375, 500 gr/parsel (250, 500, 750, 1000 gr/m2) malç uygulanarak hazırla nan parsellere % 9 eğimde ve Veejet-80100 tipi düşey püskürt üçünün kullanıldığı yağmurlayıcı yardımıyla yapay yağış yağdırılarak elde edilen toprak kayıpları ölçüldü. Laboratuvarda yağışlar ortalama 5,3-5,6 cm/b. yoğunlukta iki defada uygulandı. I «yağış 60 dakika süreyle kuru toprak üzerine, 2. yağış ise l.yağıştan 24 saat sonra 30 dakika süre ile yağdırılmıştır. 1. ya ğış, 2. yağış ve toplam toprak kaybı değerleri istatis tiksel hesaplamalarda kullanıldı. Toprak örneklerinde bünye, tarla kapasitesi, solma noktası, süspansiyon yüzdesi, dispersiyon oranı, agregat stabilitesi, erozyon oranı, pH, CaCOo ve orga nik madde analizleri yapılmıştır. Toprak özellikleri nin direkt etkilerinin yanında, farklı malç uygulama ları ile birlikte etkisi araştırılmıştır. Topraklarda kum % 17,44-97,20; mil % 1,84-31,28; kil % 0,96-54,96; kil oranı 0,81-103,16; mil oranı 0,31-1,91; tarla kapa sitesi % 3,09-43,46; solma noktası % 2,02-38,09; süs pansiyon yüzdesi % 0-12,56; dispersiyon oranı 0,31- 31,73; agregat stabilitesi % 8,79-76,57; erozyon oranı 0-48,00; pH 7,28-7,61; kireç % 5,18-11,43; organik-55- madde % 0,57-10,01; KDK 4,34-32,60 me/100 gr., değişebi lir Na+ 0,13-1,91 me/100 gr., değişebilir K+ 0,31-2,69 me/100 gr., değişebilir Ca+++Mg++ 3,90-31,47 me/100 gr., suda eriyebilir toplara tuz % 0,030-0,320 olarak belir lenmiştir. Bu çalışmada toprak özellikleri ile şahit par selden elde edilen toprak kaybı arasındaki ikili ilişki ler araştırılmıştır. Toprak kaybı ile % kum(r=s-0,810x), % mil(r=0,818x), süspansiyon yüzdesi(raO,893X3C) ve or ganik madde (r=-0,808x) arasında önemli ilişkiler elde edildi. Sonuç olarak; toprak özelliklerinin toprak kaybı üzerine önemli etkisi olduğu, 1, 2,4, 6 no'lu topraklarda 375 gr/ parsel, 3 ve 5 no'lu toprak örnek- lerinde 500 gr/parsel(1000 gr/m ) bitki artığı karıştı rılmasının toprak kayıplarını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. 1, 2, 4, 6 no'lu toprak örneklerinde 375 gr/parsel bitki artığı karıştırılması toprak kay bını önleme açısından 500 gr/parsel uygulamasına göre daha etkili olmuştur. 500 gr/parsel uygulamasında top rak kaybındaki artışın nedeni saman malçının toprak yüzeyini daha fazla örtmesi nedeni ile saplardan mey dana gelen Büzülmenin etkisi olduğu söylenebilir. Malç uygulaması toprak kaybını 1 no'lu örnekte 23 defa, 2 no'lu örnekte 20 defa, 3 no'lu Örnekte 5 defa, 4 no'lu örnekte 8 defa, 5 no'lu örnekte 28 de fa, 6 no'lu örnekte 43 defa azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
-56- SUMMARY In this study, it is aimed to find out the effects of different nount of mulch application by mixing in to different proporties soils id soil characteristics on erosion. To found out the soil proporties id the effects of the different amount of mulch applications on soil 3ss, will illuminate the studies which will take place later. The soils taken as research materials were passed through a H 7.28-7.61; lime % 5.18 -% 11.43; organic matter is % i.57-% 10.01; CÎ.C. 4.34 me/100 gr-32.60 me/100 gr; exchangeable Na+ s 0.13 rae/100 gr-1.91 me/100 gr; exchangeable X+ is 0.31 me/100 gr- !,69 me/100 gr; exchangeable Oa“*-*' + Mg4”4" is 3.90 me/100 gr-31.47 me/100 ;r; Total water soluable salt in soils has been determined as % 0.030- ; 0.320. Tn this study the linear relationships between the soil loss which Is obtained from control parcel and the soil proporties was calculated. rhe significant correlation coefficient have been found between the 3oil loss and sand (r=»-0.310x), silt (r=0.818 ), percentage of YY JF suspension (r»0.893 ) and organic matter (r»-0.808 ). Ks a conclusion, it is clear that the soil proporties have Lraportant effect on soil loss. Th this study also mulch application Ls decreased erosion, ^or example it has been seen that by adding mulch Ln to the plots numbered I, 2, 4, 6; 375 (gr/parcel) and in to the plots numbered 3,5 (500 gr /parcel} the soil loss has been decreased soil loss. Tn terms of the prevention of the soil loss, in samples numbered 1, 2, 4, 6; 375 (g/parcel) mulch application has been more effective than 500 g/parcel mulch application. The reason of the-58- crease in soil loss with 500 g/parcel mulch application may be said at the straw mulch covers more of the soil surface and water drops n't fall on the soil surface runoff water flaw along the slope with oof effect**. Mulch applications decreased soil losses ?3 times in 1 number mple, 20 times in 1 number sample, 5 times in 3 number sample, 8.mes in 4 number sample, ?8 times in 5 number sample, 43 times in number sample.