Bazı ayva çeşitlerinde çiçek tomurcuklarının morfolojik ayrım zamanlarının ve çiçek organ taslaklarının gelişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 24370
  2. Yazar: AYNUR BİLBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
36 ÖZET Bu araştırma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1990-1991 yallarında, Bencikli, Çu kur Göbek ve Midilli ayva çeşitlerinin morfolojik ay rım zamanı ve çiçek organ taslaklarının oluşumunu ve ge lişmesini incelemek amacıyla düzenlenmiştir. Tomurcuk örnekleri" Haziran ayından itibaren, ayva ağaçlarının çiçek açtığı Nisan ayma kadar 15 günde bir alınmıştır. Alman tomurcuk örneklerinin bir kısmı bino- küler mikroskop altında, bir kısmı da buzlu mikrotomda kesit alınarak, kesitler ışık mikrokobunda incelenmiştir. İncelenen ayva çeşitlerinin çiçek tomurcuklarında, ön celikle bir sürgün ve bu sürgün üzerinde yaprak taslak ları oluşmuştur. Daha sonra da, sürgün ve yaprak taslak larının ucunda büyüme konisi ortaya çıkmıştır. Çeşit lerin çiçek tomurcuğu farklılaşması farklı tarihlerde (Bencikli Ekimin ilk haftası içinde, Çukur Göbek Ekimin ü- çüncü haftası içinde, Midilli Ekim ayı sonunda) olmuş tur. Çiçek tomurcuklarında morfolojik ayrımdan sonra sı rasıyla çanak yaprak, taç yaprak, erkek organ ve dişi or gan taslakları oluşmuştur. Tomurcuklar içerisinde sür gün, yaprak taslağı ve çiçek organ taslaklarının gelişimi kış boyunca devam etmiştir. Erken çiçek açan Bencikli ve Çukur Göbek çeşitlerinde çiçek tozları, geç çiçek a- çan Midilli çeşidine göre daha erken olmuştur. Çeşitler çi çek tozlarını farklı tarihlerde (Bencikli Martın ikin- ci haftasında, Çukur Göbek Mart sonunda, Midilli Nisan başında) meydana getirmişlerdir. Nisan ayının başların da farklılaşma safhası tamamlanmış ve çiçeklenme başla mıştır.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY This research, was carried out at the Department of Horticulture, Aegean university Faculty of Agriculture, during the period 1990 and 1991 in order to establish the morphological differentiation time of flower buds in Bencikli, Çukur Göbek and Midilli quince varieties and to study the formation and development of floral organs within the buds. The bud samples were taken every 15 days starting from July until April, the time at which quince trees bloom. The bud samples were investigated under a binoculer microscope and some buds were sectioned in a freezing microtome and examined under a light microscope. In the flower buds of investigated cjuince varieties firstly, a shoot and on the shoot leaf primordia were formed. Then at the tip of shoot and leaf primordia apex appeared. The bud differentiation of quince varieties were found to occur at different periods as ; Bencikli, first week of October ; Çukur Göbek, second week of October and Mi dilli last week of October. After bud differentiation, floral primordia developed in the order of sepal, petal, stamen and pistil. Within the flower buds, development of floral primordia, stem and leaves continued throughout the winter. In early flowering varieties, Bencikli and Çukur Göbek, pollen formation occurred earlier than the late flowering variety Midilli. ^Pollens within the flower initials of quince varieties formed at different periods as ; Bencikli, second week of March; Çukur Göbek, at the end of March ; Midilli, at the beginning of April. At the beginning of April, differentiation phase was completed and blossoming started.