Veyetasyon peritodu dışında asmanın kış gözlerinde meydana gelen üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 24371
  2. Yazar: MEHMET TOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışma 1989-90 yıllarında asmanın kış gözlerinde vegetasyon peryodu dışındaki dönemde t nf loresenslerdekl farklılaşmaları tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Denemeye alınan çeşitler: Detal, Danam, İtalya, Cardinal Beyrut Hurması, Alphonse Laval lee, Rlbol, Lival (Sofralık); Hamburg Mİ sketl, î skenderye Mi sket i (Sofralık ve Şaraplık); Clnsaut (Şaraplık) çeşitlerdir, örnekler dalma 5., 6. ve 7. gözlerden alınmış Carnoy eriği ile incelenecekleri zamana kadar tespit edilmiş, incelemeden önce 24 saat suda bırakıl mış, Leitz marka freezing mikrotomda 25-30 mikron kesitler alınmış ve bunlar mikroskop altında incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre vegetasyon periyodu dışındaki dönemde kış gözleri içindeki infloressens sayısı, büyüklüğü ve infloressens gelişme derecesi önemli ölçüde fark göster miştir. ÇeşTtler arasında infloressens sayısı bakımından önemli bir fark vardır, infloressens büyüklüğü de inflores sens gelişme derecesi gibi önemsiz farklar göstermiştir. Ancak infloressens gelişme dereceleri bütün çeşitler için topluca incelendiğinde dinlenme peryodu sonuna doğru önemli bir İlerleme kaydettiği görülmektedir. 29 -
Özet (Çeviri)
SLMMRY This study was carried out in 1989-90 with the aim of investigating the differentiation of inflorescence within the dormant grapevine buds. The trial was performed on table varieties: Data I, Danam, Italy, Cardinal, Date of Beirut, Alphonse Laval lee, Rlbol, Lival; wine variety Cinsaut and on Muscat of Alexandria and Hamburg used both as table and wine grapes. Samples were always taken from the 5th, 6 and 7 buds and fixed in Carnoy Solution until examination. Before microscopic investigation, the samples were soaked in water for 24 hours. Sections 25-30 microns thick were taken by the help of a Leltz microtome and slides were examined under n mi croscope. According to the results, the number, the size and the developmental stage of the inflorescence within the buds varied significantly during the dormant period in winter. There was also a marked difference among the varieties In respect to the number of inflorescence. On the other hand, the varietal differences in terms of both the size and the development of inflorescence were not found to be significants In the general evaluation of the inflorescence development made for all of the varieties, it was seen that an important development was attained toward the end of the dormant period. - 30 -