Otomotiv sektöründeki birleştirmelerde seçilen kaynak parametreleri ve kullanılan teknolojiler: Geleneksel yöntemler ve laser tekniği
Selected welding parameters and used technologies for joining in automotive sector: Traditional methods and laser welding
  1. Tez No: 243704
  2. Yazar: CANER YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Otomotiv sektöründe gövde üretiminde kullanılan soğuk haddeli, düşük karbonlu çelik dört farklı yöntemle belirlenen parametreler doğrultusunda kaynak edilmiştir. Bu yöntemler; nokta direnç kaynağı, TIG kaynağı, laser kaynağı ve uzaktan laser kaynağıdır.Kaynak edilen numuneler metalografik hazırlık sonrasında SEM incelemesine tabi tutulmuştur. Kaynak bölgesinde sertlik taraması yapılarak kaynak bölgesinin dayanımı ortaya konmuştur. TIG ve uzaktan laser kaynaklı numuneler kaynak dikişlerinden kırılarak kırılma yüzeyleri de SEM'de incelenmiştir. Mikroyapı incelemeleri sonucunda tüm yöntemlerde de kaynak dikişinde martenzit oluştuğu görülmüştür. En yüksek sertlik uzaktan laser kaynağı ile birleştirilmiş düşük karbonlu çelik numunesinde elde edilmiştir.Elde edilen sonuçlar doğrultusunda otomotiv sektöründe kullanılan geleneksel yöntemlerle modern yöntemler karşılaştırılmıştır ve modern yöntemlerin iyileştirilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cold rolled low carbon steel which is used in automotive industry for body manufacturing, has been welded by four different methods through the parameters specified. These methods are: resistance spot welding, TIG, laser and remote laser welding.Welded specimens were subjected to the SEM investigation after metallographic preparation. Strength of the weld zone is revealed by hardness measurement in that zone. Fractured surfaces of the weld seams of TIG and remote laser welded specimens have been interpreted by SEM investigation. As a result of the microstructure investigations, martensite has seemed in each type of specimen welded by different methods. Highest hardness values have been obtained in remote laser welded specimen.Traditional methods and modern methods have been compared through the results obtained and proposals to develop modern methods have been submitted.