Sanayi domatesinin sulama suyu gereksinmesi ve sulanması üzerinde bir inceleme
  1. Tez No: 24372
  2. Yazar: HANİFE CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜER ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
- 32 - ÖZET Bu çalışma sanayi domatesinin sulanmasıyla ilgili temel esasları içermektedir. Çalışmada sırasıyla, domatesin toprak ve iklim istekleri ile gelişme durumu, toprak-su-bitki ilişkileri, domates sula masının esasları ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve daha sonra sözkonusu bilgilerin ışığı altında Bornova iklim ko şullarında bir domates tarlası için sulama programı hazır lanmıştır. Hazırlanan sulama programına göre, Bornova Ovası koşul larında domatesin mevsimlik net sulama suyu gereksinimi 676.4 mm., toplam sulama suyu gereksinimi ise 902.5 mm. olarak saptanmıştır. İncelemenin sonucu olarak bölge koşullarında sanayi do matesinden optimum verimin elde edilebilmesi için gelişme dö nemi boyunca toplam 16 kez sulanması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 33 - SUMMARY In this study the fundamental aspects for the irrigation of processing tomatoes has been investigated. Soil and climate requirements, growing period, soil- water-plant relationships and a detailed investigation on tomatoes irrigation has been reviewed respectively. Then, according to these information, an irrigation schedule for the tomatoes field in Bornova climatical conditions were prepared. According to the irrigation schedule, in Bornova conditions seasonal net and gross water requirements of tomatoes has been determined 676.4 mm. and 902.5 mm. respectively. It has been also determined that 16 applications will be enough for optimum yield and quality.