Bir kargo firmasına ait 6 adet diesel aracın optimum yağ değişim süreçlerinin ekonomik etüdü
Oil drain interval analysis of 6 diesel light duty commercial vehicles servicing for a parcel service firm in Turkey
  1. Tez No: 243713
  2. Yazar: AYDIN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İçten yanmalı motorlar için yağlama ve yağ değişim süreçleri ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır. Yağı gereken zamandan erken değiştirmek yüksek yağ maliyetlerine, geç değiştirmek ise yüksek motor revizyon maliyetlerine neden olmaktadır. Bu yüzden yağ değişim periyodunun optimum sürecinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, motor sökülmeden kullanılmış yağlama yağı analizlerinden faydalanarak optimum yağ değişim periyodunun belirlenmesi sağlanmıştır. Motor yağı içerisinde aşınma elementi olarak tesbit edilen demir elementi konsantrasyonunun maliyet analizlerinde kullanılması ile, 6 adet Diesel araç için en uygun yağ değiştirme aralığı bulunmuştur. Çalışmada 3 adet Mercedes Sprinter 308 CDI, 2 adet Fiat Doblo 1.9D ve 1 adet Peugeot Boxer model araç kullanılmış ve 15W40 Diesel motor yağı ile testler gerçekleştirilmiştir. Araçlardan her 3.000 kilometrede bir 100 cc lik yağ numuneleri alınmış ve analizleri yapılmıştır. Kullanılan Fiat Doblo 1.9D model araçlardan birisi aşırı yağ tüketimi ve aşınmalar neticesinde istenilen test sürecine ulaşamamış ve motor revizyonu gerektirmiştir.Yapılan ekonomik analizler neticesinde; Mercedes Sprinter model araçlar için optimum yağ değişim kilometresi 27.000, Fiat Doblo model araçlar için 20.000 ve Peugeot Boxer model araçlar için 23.000 olarak bulunmuştur. Eğer yağ değişimi 27.000 km yerine Mercedes Benz'in belirlediği 20.000 kilometrede bir yapılırsa, Türkiye'deki Mercedes kamyonet sayısı göz önünde bulundurularak, ekstra 4.429.425 $ maliyet oluşmaktadır. Aynı şekilde Fiat marka araçlar için 20.000 km yerine 15.000 km de bir yağ değişimi ülke çapında 22.354.320 $ ekstra maliyete ve Peugeot marka araçlar için 23.000 km yerine 20.000 km de bir yağ değişimi 10.038.456 $ ekstra maliyete yol açmaktadır. Bu üç tip araç için Türkiye genelinde erken yağ değiştirme neticesinde ortaya çıkan ekstra maliyet 36.822.201 $ olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lubrication and engine oil drain period of internal combustion engines have a big importance in economic point of view. Today nearly every car user is concerned about cost and disposal of used products. Changing oil more frequantly causes increase in the cost of the oil and of the oil drain service. Beside this more frequanty changed oil provides more overhaul life of engine. The oil drain capability of the engines must be considered to properly estimate oil drain intervals for the equipment in economic point of view. The basic goal of this research is to find optimum drain interval by using oil analysis method and tecniques. Chemichal and physical analysis of used mineral cranckcase oil is used to estimate the condition of lubricant in 6 of Diesel engines. The main goal is achieved by the help of calculation of cost analysis based on iron wear element concentration value in the sample oil. Samples were taken from 6 of commercial vehicles. These vehicles are 3 of Mercedes Sprinter 308 CDI, 2 of Fiat Doblo 1.9D and 1 of Peugeot Boxer 2.2 HDI. Lubricant samples were withdrawn nearly every 3.000 km for the evaulation of wear metal analysis and detorioration of lubricant. The 6 diesel engines were filled with Total Performance Trophy 15W-40 engine oil and all filters renewed in the beginning of the study to obtain accurate results.Finally, the optimum oil drain interval for Mercedes Sprinter 308 CDI is found as 27.000km, as 23.000 km for Peugeot Boxer 2.2 HDI and as 20.000 km for the Fiat Doblo 1.9D. For Mercedes Sprinters, if oil drain interval is 20.000 km instead of 27.000 km ,the nationwide extra cost for the lubricant would be 4.429.425 $ ,if drain interval is 20.000 instead of 23.000 ,the nationwide extra cost would be 10.038.456 $ for Peugeot Boxers and if oil drain interval 15.000 km instead of 20.000 km ,the nationwide extra cost would be 22.354.320$ for Fiat Doblo. As a result, totaly extra oil change cost would be 36.822.201 $. Important economic saving can be achieved by this research.