Carnot grupları üzerindeki afin kontrol sistemlerinin kontrol edilebilirliği
Controllability of affine control systems on Carnot groups
  1. Tez No: 243719
  2. Yazar: MEMET KULE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
G basit bağlantılı nilpotent bir Lie grubu ve L(G) de onun Lie cebiri olsun. Eğer L(G) `nin vektör alanları için ve şeklinde , L(G) `nin tümünü üretiyorsa G `ye Carnot grubu denir. Bu grup üzerinde tanımlanmış afin kontrol sistemlerinin kontrol edilebilmesi için sistemin tekil noktalarının varlığı ve afin sisteme ilişik olan bilineer kısmının kontrol edilebilirliği ile olan ilişkisi karakterize edilmiştir.Ayrıca 6. boyuta kadar bütün nilpotent Lie cebirlerinin merkezleri, regüler elemanları ve free nilpotent üreteçleri hesaplanmış ve tablo halinde sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Let G be a simply connected nilpotent Lie group and L(G) be its Lie algebra. If vector fields of L(G) produce the algebra such that for , and , then G is called a Carnot group. For the controllability of affine control systems defined on this group, connections of existence singular points of the system and controllability of associated bilinear part has been characterized.Moreover; centers, regular elements and free nilpotent generators of all nilpotent Lie algebras of up to dimension 6 has been calculated and listed in tables.