Dijital tasarım ve üretim tekniklerinin mimaride kullanılması
Digital design and manufacturing techniques using in architecture
- Tez No: 243720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz mimarisinde dijital medya tasarımdan çok görselleştirme ve sunum amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım sistemlerinde 1920'lerde başlayan araştırmalar günümüz teknolojisi ile dijital ortamda tasarım, dijital tekniklerle tasarım ve dijital tekniklerle üretim kavramlarını ortaya çıkarmıştır. Bu tekniklerin gerçek hayatta kullanılması 1990'lı yıllara denk gelmektedir. Dijital teknolojiler birçok endüstride olduğu gibi mimaride de büyük kolaylık sağlayan uygulamaları bulunmaktadır. Ancak tez kapsamında mimaride sadece tekniklerinden değil mimariye getirdiği yeni tasarım ve üretim yöntemlerinden bahsedilmektedir.Bilgisayar destekli tasarım teknikleri, geleneksel mimari tasarım tekniklerine dijital teknolojileri ve teknikleri entegre ederek oluşturulur. Dijital tasarım teknikleriyle biçimin oluşumu, dönüştürülmesi, türetilmesi, canlandırılması gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir.Bilgisayar destekli üretim sistemleri, geleneksel üretim sistemleriyle üretilmesi zor ve pahalı olan üretimleri, bilgisayar kontrollü makineler aracılığı ile çeşitli üretim teknikleri kullanılarak uygulamaktadır. Burada görülen gelişen teknolojiler ile tasarım ve üretim süreci iç içe girmektedir. Tez kapsamında bu teknolojilerin etkin olarak kullanıldığı iki farklı endüstriden (yapı, gemi) örnekler verilmiştir.Dijital teknolojilerin entegre edildiği mimari dünyada mimar yeni görevler üstlenmektedir. Birçok disiplinin bir arada çalışmasını gerektiren bu teknikler ile mimar süreci organize eden bir görev üstlenmektedir. Oluşturulan disiplinler arası çalışma ortamında mimar sadece tasarımı değil baştan sona projenin işleyiş algoritmasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital media is used for the purpose of visualization and presentation rather than design in the present architecture. Researches about computer-aided design systems, starting in 1920s, introduced the concepts such as design in digital media with the present technology, design with digital techniques and production with digital techniques. Use of these techniques in real life corresponds to 1990s. Digital technologies have applications, providing great convenience in the architecture as well as in the many industries. However, not only techniques in the architecture but also new design and production methods, brought to the architecture are mentioned under the scope of the dissertation.Computer-aided design techniques are constituted by integrating digital technologies and techniques to the conventional architectural design techniques. Applications such as formation, transformation, derivation, animation of form can be realized with digital design techniques.Computer-aided production systems apply the productions, which are difficult and expensive to produce with the conventional production systems, by using various production techniques through computer-controlled machines. Design and production process are engaging with developing technologies, appearing here. Examples about two different industries, in which these technologies are used actively, are given under the scope of the dissertation.Architect undertakes new tasks in the architectural world, where digital technologies are integrated. Architect undertakes a task of organizing the process with these techniques, requiring the operation of many disciplines together. Architect constitutes not only design but also project?s operation algorithm from beginning to end in constituted interdisciplinary work environment.