Cebri ısıtılan bir hacimdeki cismin ısınma performansının deneysel ve nümerik incelenmesi
Experimental and numerical investigation of heating performance of an object in a volume
- Tez No: 243731
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HEPERKAN, YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada cebri ısıtılan bir hacmin farklı fan kullanılmasına bağlı olarak ısınma performansı CFD analizleri ve deneyler ile incelenmiştir.Analizlerde ve deneylerde hacmin ortasındaki bir cismin ısınma performansı incelenmiştir. CFD analizleri ve deney düzeneği için model oluştururken pişirici cihazlardan esinlenilmiştir. Bir pişirici cihazdan yola çıkarak oluşturulan modelde fan ve ısıtıcıdan oluşan bir konveksiyon ünitesi mevcuttur. Hacmi ve hacmin ortasındaki cismi bu konveksiyon sistemi ısıtmaktadır.Modelin oluşturulması sırasında pişirici cihazlardan esinlenildiğinden, pişirici cihazlarla ilgili patent ve makale araştırması yapılmıştır. Pişirici cihazlarla ilgili ulaşılan makale sayısı sınırlı olmakla birlikte pişirici cihazlarda kullanılan fanlarla ilgili birçok patente ulaşılmıştır.Patent araştırmasında bulunan patentler incelenmiş ve bazı fanlar analizler için seçilmiştir. Bu fanlar oluşturulan modelde analiz edilerek performansları karşılaştırılmıştır.Yapılan bu çalışma benzer sistemlerin ısıtılması ile ilgili çalışmalara kaynaklık edecek özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, heating performance of fan-forced heated volume according to the different fan designs is examined with CFD analyses and experiments.In the analyses and experiments heating performance of an object in the middle of volume are investigated. While creating CFD analysis model; it is inspired from cooking devices. The CFD model consists of a convection fan and heater unit. Volume and volume in the middle of this body is heated by this convection system.During the creation of models inspired from cooking devices at research patents and articles are regarding. Limited number of articles about cooking devices was reached, although many patents related to fan used in cooking devices were reached.Patents about fan designs have been examined and some fans have been selected for analysis. These fans created by analyzing performance in the model were compared.These studies have feature that can be resource for similar systems.